Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'dan 'patates affı'

Rusya inşaat ve tarım başta olmak üzere bir dizi sektörde gözlenen iş gücü açığı nedeniyle göçmen politikasını gevşetme yoluna gidiyor. Hükümetin, daha önce çeşitli sebeplerden ötürü Rusya’ya girişini yasakladığı 158 bin Özbekistan vatandaşı için «af çıkardığı» açıklandı.
 
Finanz.ru portalının Özbekistan Büyükelçiliği kaynaklarına dayandırdığı habere göre, iki ülkenin içişleri bakanlıkları söz konusu Özbekistan vatandaşlarının Rusya’ya giriş yasağının kaldırılması hususunda uzlaşmaya vardı.
 
Rus yetkililer ise Tacikistan vatandaşları için de benzer bir kararın yolda olduğunu belirtiyor. Af sonrası toplamda 300 binin üzerinde göçmen işçinin yeniden Rusya’ya çalışmak için gelme imkanına kavuşacağı bildirildi.
 
Haber portalı, patates üreticilerinin yasaklı göçmenlerin affedilmesi için bir süredir hükümet nezdinde lobi faaliyeti yürüttüğünü aktarıyor. İşçi açığı nedeniyle, ülkede patates hasatı bir önceki yılın yüzde 14 oranında gerisinde kalmıştı. Rusların temel besin maddeleri arasında bulunan patatesin fiyatı geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 65 oranında artış gösterdi.
 
Rusya İmar Bakanlığı yetkilileri de sık sık inşaat sektöründe milyona varan iş gücü açığı gözlendiğini tekrarlıyor.
 
15.10.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi