Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"Moskova ikiye bölünecek"

İngiliz Financial Times gazetesi Rusya'da "yoksullara yönelik mağaza" sayısındaki bir patlama yaşandığını yazdı. Gazete, halkın gelirlerinin sekiz yıldır gerilediği ülkede önde gelen perakende zincirlerinin duruma ayak uydurduğuna dikkat çekiyor. Buna göre, 2013'ten bu yana reel gelirlerdeki düşüş yüzde 11'i bulmuş durumda.
 
Rus devletine bağlı kamuoyu yoklama kuruluşu VTsİOM'un araştırması da halkın yarıdan fazlasının alışveriş yaparken indirim kovaladığını, tüketicilerin yüzde 84'ünün de indirimlere en azından dikkat ettiğini ortaya koyuyor. Yoksulluktaki artışın sonuçlarından biri de Fix Price gibi ucuz ürün satan mağazaların cirolarını katlamaları oldu.
 
Şirketin cirosu 2020'de yüzde 30 artarken, Financial Times'a konuşan şirketin sahibi Sergey Lomakin, "Makroekonomik durum ne kadar kötüleşirse, bizim için o kadar iyi" yorumunu yapıyor.
 
Konuyu haberleştiren Moskviçmag dergisi de Rusya'da yoksul kesimin çekirdeğinin 1990'lardaki özelleştirme furyası sonrası işsiz kalanlarca oluşturulduğunu, şimdi ise bunlara işlerini, gelirlerini yitiren orta sınıfların katıldığını belirtiyor.
 
Bu kesim arasında öne çıkan bir grup da derginin "tropik Ruslar" tabir ettiği downshifterlar. Yani bundan birkaç yıl önce evlerini ve işlerini bırakıp Hindistan, Tayland ve Endonezya gibi güneşli ve ucuz ülkelere giden, ancak 2014'te rublenin dolara karşı devalüe olmasından sonra artık kiraya verdikleri evin geliriyle geçinemeyen, geri döndüklerinde ise eskisi gibi iyi bir iş bulamayan Moskovalılar.
 
Dergi, Moskovalı orta sınıfları vuran bir diğer etken olarak 2016'daki sokak büfeleri ve satış noktalarının belediye tarafından yıkılmasını anıyor. Bu kesim de 2016'dan bu yana bir türlü belini doğrultamayanlar arasında.
 
Orta sınıfı eriten bütün bu gelişmelerin sonucunda Moskova'da yakın gelecekte yalnızca süper zenginlerin ve yoksulların kalması son derece muhtemel. Dergiye göre, perakende sektörü de yalnızca iki tip biletin satıldığı uçaklara benzeyecek: business class ve ekonomi.
 
(Kolaj: Moskviçmag)
 
22.7.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi