Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da iş dünyası moralli: Maaşlara ne kadar zam bekleniyor?

Rus insan kaynakları portalları, şirketlerin çalışanlara yüzde 4-6 oranında zam yapmak niyetinde olduğunu aktarıyor. Kommersant gazetesinin haberine göre, şirketler ayrıca mevct personel sayısını arttırma hazırlığında. Morallerin yükselmeye başladığı iş dünyasına tek endişe kaynağı, koronavirüs pandemisininde 4'üncü dalga ihtimali.

İnsan kaynakları servisi Kelly Services'ın anketine katılan şirketlerin yüzde 63'ü, bu yıl çalışanların maaşlarını arttırmayı planladıklarını beyan ediyor. Bu şirketlerin önemli bölümü, zammı yüzde 4 ile 6 arasında tutmak niyetinde. Yüzde 14 oranında zam düşünen şirket oranı ise yüzde 17. Enflasyonun yüzde 5'i geçtiği ortamda maaş artışlarının en fazla "enflasyon kaybını önleyeceği" yorumu yapılıyor.

Bir diğer insan kaynakları servisi HeadHunder'ın araştırması ise mayıs ayında Rusya genelinde ortalama maaşın yüzde 7 artarak 48 bin 300 rubleye (5 bin 780 TL) yükseldiğine işaret ediyor.

Yeni personel alımında şirketlerin hem evden, hem ofisten çalışmaya hazır personele öncelik tanıdığığı da gelen haberler arasında. Kelly Services'ın anketinde bu yönde görüş bildiren şirket oranı yüzde 68 olarak açıklandı.

22.6.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi