Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Enflasyon beş yılın zirvesinde

Rusya’da son beş yılın zirvesine çıkan ve giderek artan enflasyon kaygı yaratıyor. Maliye Bakanı Anton Siluanov, St.Petersburg Ekonomik Forumu’nda yaptığı açıklamada enflasyonun yüzde 5,9'a yükseldiğini bildirdi. Bu, 2016’dan bu yana kaydedilen en yüksek rakam.


Enflasyondaki yükselişin rublenin değer kaybetmesine, sosyal yardımlarda ve maaşlarda değer kaybına yol açacağıan işaret eden Siluanov, “Enflasyonu yavaşlatmak için bütçe harcamalarının sınırlanması, böylece ekonomiye para akışının azaltılması gerekecek. Ne kadar ertelersek, süper yumuşak bütçe ve para politikasından çıkmak o kadar zor olacak” dedi. 

Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina ise idari düzenleme önlemlerinin bir dizi istenmeyen etkiye yol açtığını ve pratikte enflasyonist ivmeyi kısıtlamadığını söyledi.

Nabiullina, enflasyon daha istikrarlı hale gelirken, fiyat düzenlemeleri de dahil olmak üzere enflasyonist beklentilerin yüksek kalmaya devam ettiğini belirtti.

Bunun tüketici davranışlarına yansığına dikkat çeken Merkez Bankası Başkanı, “İnsanlar enflasyonun uzun süre yükselmesini bekliyor, dolayısıyla özellikle dayanıklı tüketim malları alımlarını öne çekiyorlar. Bundan dolayı fiyatlar daha da artıyor ve insanlar daha fazla alım yapmaya çalışıyor. Enflasyon sarmalı böyle açılıyor” diye konuştu.

Devlet İstatistik Servisi’nin (Rosstat) verilerine göre, enflasyon nisanda yüzde 5,8 seviyesinde kaydedildi.

4.6.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi