Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'da da 'kısıtlı' bayram

Tüm dünyada olduğu gibi Rusya'da Müslümanlar perşembe günü başlayacak Ramazan Bayramı'nı geçen yıl olduğu gibi yine kısıtlamalarla kutlayacak. 

Rusya Federasyonu Müslümanları Ruhani İdaresi bu yıl koronavirüs önlemleri kapsamında Moskova'daki üç camide toplu namaz kılınmasına izin verilmeyeceğini duyurdu.

Yetkililerden bilgi alan Kommersant gazetesi, yasağın ihlal edilmesi durumunda organizatörlerin yasal açıdan sorumlu tutulabileceğini aktarıyor.

Gazetenin görüşüne başvurduğu Moskova Camii imamı İldar Alyutdinov, kararı anlayışla karşıladıklarını söyledi. Alyutdinov, yasağın sadece Müslümanları etkilemediğini, önlemler kapsamında bu yıl Paskalya kutlamalarında da kalabalık törenlere izin verilmediğini hatırlattı. Bayram namazını insanların online olarak, değişik kanallar üzerinden evde kılabilmeleri için hazırlık yapıldı. Moskova'daki Merkez Camii'nde az sayıda cemaatle sembolik bir bayram namazı kılınacak.
 
 Rusya Müslümanları Ruhani İdaresi'nden yapılan açıklamada, "Bayram namazı sırasında inananların kitlesel enfeksiyon kapma tehdidi ile bağlantılı olarak, bayram namazı yalnızca din adamlarının ve din idaresi çalışanların katılımıyla kılınacak" denildi.

Rusya'nın her bölgesinde yerel yönetimleri kendi kararlarını alırken, genel olarak cemaatle bayram namazı kısıtlaması her yerde uygulanacak.
 
Moskova'da da koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında alınan toplu etkinlik yasağı halen yürürlükte.

Rusya'da Ramazan: 4 m2'ye 1 kişi şartı uygulandı

Geçen yıl koronavirüs salgınının en yoğun dönemine denk geldiği için Ramazan ayında camiler kapalı kalırken, bu yıl azalan vaka sayısı ile birlikte önlemler gevşemişti.

Başkentte camiler Ramazan boyunca ibadete açık oldu. Ancak sosyal mesafe ve sıkı hijyen kurallarına uyuldu.

Buna göre camilere, 4 metrekareye bir kişi düşecek şekilde müminlerin namaz için girmelerine izin verildi.

Ayrıca maske ve eldiven şartı da uygulandı.

Tataristan’da da teravih için camilere gelecek olanlara, 4 metrekareye bir kişi için izin verildi.

Geçen yıl da pandemi nedeniyle cuma ve bayram namazları cemaatsiz kılınmış ancak sosyal medya üzerinden canlı yayınlanarak dileyenlerin namaza katılımı sağlanmıştı.

12.5.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi