Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

'2025'de yeni küresel kriz...'

Bir yandan koronavirüs salgınının kontrol altına alınması ve küresel ekonominin nedef alması iyimserliği, diğer yandan "yakın vadede" yeni kriz kaygıları... Moskova'daki Makroekonomik Analiz ve Kısa Vadeli Tahmin Merkezi (TsMAKP) uzmanlaro, 2025-2026 yıllarında dünyayı yeni bir küresel ekonomik krizin beklediğini ileri sürdü.
 
Merkez tarafından hazırlanan ve pandeminin bu yıl ya da önümüzdeki yıl sona ermesine bağlı olarak şekillenen iki farklı senaryo da 2025'ten sonra yeni bir kriz öngörüyor.
 
Merkezin hazırladığı en iyimser senaryoda 2020'lerin ortasında büyüme trendinde bir durgunluk yaşacağı tahminine yer vermekte.
 
Daha muhafazakar bir senaryo ise Güney Avrupa ve Türkiye başta olmak üzere pandemi nedeniyle bir borç krizinin yaşanması olasılığına işaret ediyor.
 
"Rusya'nın işi zor"
 
Merkezin Rusya için beklentisi de önümüzdeki 10 yıl boyunca yıllık ortalama yüzde 1,5 ile 2 arasında bir büyüme oranının yakalanacağı yönünde. Ancak küresel kriz durumunda bu oranın 0'a yaklaşması büyük bir olasılık.
 
Önümüzdeki 10 yılda Rusya'nın ekonomik planda işlerini zorlaştıracak bir diğer faktör de nüfus problemi. Buna göre, yaşlanan ülke nüfusunun GSMH'ye etkisi yıllık 1 puanlık düşüşe karşılık geliyor. Bu nedenle Rusya'nın çözmesi gereken en önemli problem emek üretkenliğini arttırmak olacak.
 
Son olarak, ülkede yoksulluğun derinleşerek artması da büyüme oranını frenleyecek bir diğer faktör olarak öne çıkıyor. TsMAKP'ın tahminine göre, ülkede her 10 kişiden 1'i açlık sınırının altında gelire sahip.
 
11.5.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi