Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Patrik'ten uyarı: "İktidar kendini üstün görürse tirana dönüşebilir"

Rus Ortodoks Kilisesi lideri Patrik Kirill, Paskalya ayini öncesi verdiği vaazda “iktidarların tirana dönüşme” olasılığı konusunda uyarıda bulundu.

“Kendini beğenmişliğin ve kendini üstün görmenin iktidarın tirana dönüşmesine yol açabileceğini” belirten din adamı, bunun hem dini hem de laik devlet için geçerli olduğunu söyledi.

Patrik ayrıca, kilisenin "kendisini siyasi güçlerle özdeşleştirmemesi" ve "siyasi mücadele aracına" dönüşmesi gerektiğinin altını çizdi. 
 
Patrik Kirill, insanların İsa Mesih'in yaşadığı gibi yaşamaya çabalamaları gerektiğini, ancak onu örnek alma yolunda iktidarın baştançıkarıcılığı da dahil olmak üzere birçok engel ve ayartma olduğunu belirtti.
 
Ayrıca Kirill, Rus Kilisesi'nin deneyiminin, kilisenin siyasi güç kazandığında siyasi mücadelenin bir parçası haline geldiğini gösterdiğini hatırlattı. "İktidar için savaşan kilisenin, halkın bölünmesinde bir faktör haline geldiğini" söyleyen Patrik'e göre kilise, "kendisini siyasi güçlerle özdeşleştirmemeli ve siyasi mücadelenin bir aracı haline gelmemeli."
 
Patrik'in bu vaazı 1 Mayıs Cumartesi günü devlet TV'si Kanal 1'deki dini programda yayınlandı.
 
Rusya Ortodoks Kilisesi iktidara çok yakın olmakla eleştiriliyordu.
 
Lenta.ru, Patrik Kirill'in "90'lı yılların başında Rus milletvekillerinin kendisine muhalefet lideri olmayı teklif ettiğini, ancak kilisenin siyasi mücadelede yer almasına inanmadığı için bunu reddettiğini" söylediğini hatırlattı.
 
 
3.5.2021
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi