Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya'da içki satışına yasak yok

Rusya Halk Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor), 10 günlük Mayıs tatili süresince genel bir alkollü içki yasağı olacağı iddialarının doğru olmadığını duyurdu. Bu yönde medyada çıkan haberler üzerine RIA'ya yapılan açıklamada, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığı bilidirildi.

Sözkonusu haberler, Rusya Federasyonu’na bağlı Tuva Cumhuriyeti’nin başkenti Kızıl’da, resmi tatil ilan edilen 1-10 Mayıs tarihleri arasında alkol satışına yasak getirilmesi sonrası çıkmıştı.

Sputnik'in haberine göre, Kızıl Belediye Başkanlığı’nın açıklamasında, “1-10 Mayıs 2021 tarihlerinde, Kızıl şehrinin tüm perakende satış noktalarında bira dahil alkollü içeceklerin perakende satışı yasaklandı” ifadesine yer verildi. Restoran ve barlara da söz konusu dönemde alkol satmama tavsiye edildi. 1 Mayıs Bahar Günü ve 9 Mayıs Zafer Günü vesilesiyle düzenlenecek kutlama etkinliklerine gelecek olan vatandaşlara yanlarında alkollü içecekler getirmeleri yasaklandı. Kızıl Belediye Başkanlığı daha önce 8 Mart’ta da alkol satışını yasaklamıştı. Geçen yıl toplu karantina döneminde de benzer yasak uygulanmıştı.

Diğer yandan RIA ajansının haberine göre, Rospotrebnadzor'a dayanarak Mayıs tatilinde alkollü içki satışının yasaklanmasının sözkonu olmadığını duyurdu.

BBC'nin haberine göre, uzun tatilde içki satış yasapı kararı alınan Kızıl, Rusya Federasyonu'nun suç oranı en yüksek şehirleri arasında bulunuyor. Geçen yıl da koronavirüs önlenleri nedeniyle karantina uygulandığında şehirde bir süre alkollü içki satış yasağı getirilmişti. 

27.4.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi