Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Forbes: Rus ve Türk milyarderler

Forbes’ın geleneksel "dolar milyarderleri" listesinin 2021 yılı sıralaması açıklandı. Dünyada Jeff Bezos 177 milyar dolarlık servetiyle ilk sırada yer aldı. Türkiye’de ise Murat Ülker 6,3 milyar dolarlık servetiyle en zengin insan oldu. Türkiye’de dolar milyarderi sayısı son bir yılda 4 artışla 27’ye ulaştı. Rusya'da ilk sırada 29,1 milyar dolar servetiyle "Severstal" çelik şirketinin 55 yaşındaki sahibi Aleksey Mordaşov var. Rus milyarderin serveti geçen yıl 12,3 milyar dolardı.


Türkiye’den ikinci sırada 4,4 milyar dolarlık servetiyle Rönesans İnşaat’ın patronu Erman Ilıcak yer aldı. 2020’ye göre servetini yüzde 41,9 artıran Ilıcak, dünyada 655 sırada yer aldı ve dünyanın en zengin ilk 1000 kişisi arasına giren iki Türk zenginden biri oldu. Ilıcak 1994 yılında genç bir mühendis iken, St. Petersburg'da 30 bin dolarlık birikimini koyarak kurduğu şirketle 27 yılın sonunda 4,4 milyar dolarlık servete ulaştı.

Ferit Şahenk 3 milyar dolar net servetiyle üçüncü sırada yer alırken, bu ismi sırasıyla 2.8 milyar dolar servetiyle Filiz Şahenk, 2.3 milyar dolar servetiyle Semahat Sevim Arsel izledi.
 
Listeye giren diğer isimler Sezai Bacaksız, Mustafa Rahmi Koç, Nihat Özdemir, Mustafa Küçük ve İbrahim Erdemoğlu olarak gerçekleşti.
 
Bacaksız, Koç ve Özdemir'in net servetleri 2.3 milyar dolar oldu. Küçük 2.1 milyar dolar, Erdemoğlu ise 2 milyar dolar net servet ile listede yer buldu.
 
Forbes’a göre, dünyada geçen sene 2 bin 95 olan dolar milyarderi sayısı, 2021’de yaklaşık üçte birlik artışla 2 bin 755’e yükseldi.
 
Amazon Kurucu ve CEO’su 177 milyar dolarlık servetiyle üst üste dördüncü kez dünyanın en zengin insanı oldu. Bezos’un serveti geçen yıla göre 64 milyar dolar yükseldi. Habertürk’ün haberine göre bu yükselişte Amazon hisselerinin değerlenmesi etkili oldu. Bezos’u Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk 151 milyar dolarla takip etti. Elon Musk 126.4 milyar dolarla dünyada son 1 yılda servetini en çok artıran insan oldu. Musk geçen yıl listede 31. sırada yer almıştı. Bu muazzam yükselişi Tesla hisselerindeki yüzde 706’lık artış sağladı.
 
LVMH Yönetim Kurulu Başkanı Bernard Arnault geçen yıl olduğu gibi bu yıl da dünyanın en zengin 3. insanı oldu. Arnault yerini korurken, serveti son 1 yılda 76 milyar dolardan 150 milyar dolara çıktı. Arnault’nun servet artışında da LVMH’nin son 1 yılda yüzde 86 değerlenmesi etkili oldu.

Rusya'nın zenginleri

Rusya'da en zengin 10 isim ve servetleri ise şöyle:

1. Aleksey Mordaşov (Severstal): 29,1 milyar dolar
 
2. Vladimir Potanin (Interros, Norilsk Nikel) 27 milyar dolar

3. Vladimir Lisin (NLMK) 26,2 milyar dolar
 
4. Vagit Alekperov (LUKOIL) 24,9 milyar dolar
 
5. Leonid Mikhelson (Novatek) 24,9 milyar dolar
 
6. Gennady Timçenko (Novatek ve Sibur yönetim kurulu üyesi) 22 milyar dolar

7. Alişer Usmanov (USM) 18,4 milyar dolar
 
8. Andrey Melniçenko (Eurochem ve SUEK yönetim kurulu üyesi) 17,9 milyar dolar
  
9. Pavel Durov (Telgraf) 17,2 milyar dolar
 
10 Süleyman Kerimov (senatör) 15,8 milyar dolar
 
6.4.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi