Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da 15 Nisan uyarısı

Birçok ülkede olduğu gibi Rusya’da da salgının üçüncü dalganın gelmesinden endişe ediliyor. Halkın salgın önlemlerine uyumu değerlendirilerek, matematisel yöntemle yapılan “Sberİndeks”e göre, Rusya’da günlük vaka sayısının bu ay ikiye katlanabileceği tahmin ediliyor. 

 
Sberbank IT bölümüne  bağlı olarak yapılan endeks, ülkede 15 Nisan tarihinde günlük koronavirüs vaka sayısının 12 bine yükselebileceğini öngörüyor.
 
Bazı uzmanlar ise ülkede salgının üçüncü dalgasının yaşanacağına dair bir işaret olmadığı görüşünde. 
 
St.Petersburg Devlet Üniversitesi Enfeksiyon Haastalıkları Bölüm Başkanı Aleksey Yakovlev, Business FM’e yaptığı değerlendimede, “Bu (endeks), daha çok bir PR kampanyası. Hasta sayısının hızla arttığına dair net veriler yok. Hastalığı atlatanların oranı çok fazla, buna ek olarak yüz binlerce kişi de aşı oldu. Dolayısıyla, sezonluk bir artış bekleyeceğiz. Ancak solunum yolu enfeksiyonunda mevsimsel artış genellikle nisanda değil, sonbaharda başlar” dedi.
 
İnvitro adlı özel kliniğin kurucusu Aleksandr Ostrovskiy, Rusya’da sürü bağışıklığının büyük ölçüde oluştuğunu belirterek, bu göstergede hedeflenen yüzde 60 oranına birkaç ay sonra ulaşılabileceğini tahmin etti.
 
Akademisyen Mihail Tamm ise henüz sürü bağışıklığından bahsetmek için erken olduğunu ifade etti. 
 
Virüsün ilk hali için toplumun yüzde 50-60’ının bağışıklık kazanamasının yeterli olabileceği söyleyen Tamm, mutasyona uğrayan ve daha bulaşıcı olan yeni virüs için ise bu oranının yüzde 75 olduğu tespitini dile getirdi. 
 
Mihail Tamm ayrıca virüsün mutasyona uğramasının, daha önce kazanılan bağışıklığı etkisiz hale getirebileceğine dikkat çekti.
 
Rusya’da bugüne kadar koronavirüs aşısının ilk dozunu alan kişi sayısı yaklaşık 7 milyon. Ülke nüfusu ise 147 milyon.
 
5.4.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi