Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rus otomobil 317 bin dolara satışta

Başkan Putin’e “yerli malı” otomobil üretmek üzere başlatılan proje, şimdi Rusya’nın lüks otomobil markası olarak anılan Aurus’u vitrine çıkardı. Aurus Senat model otomobillerin ilk 10 adeti, internette yayınlanan ilanla satışa çıktı. Bu çok özel sedan otomobillerin fiyatı 24 milyon rubleden, yani bugünkü kurla 317 bin Amerikan dolarından başıyor.  "Rakibi" sayılan Rolls-Royce Ghost ise 26 milyon ruble.
 
Auto.ru portalındaki habere göre, tüm araçlar yüz kadar “özel seçenek” ile üretilebiliyor. Bunlar arasında iç-dış kameralar, çok bölgeli klima kontrolü ve hatta masaj fonksiyonu bile var.
 
Putin için özel olarak tasarlanan yerli üretim makam aracı, ilk kez 2019’da Cenevre Otomobil Fuarı'nda görücüye çıkmıştı.
 
Putin'in makam aracının ve koruma konvoyunun yerli araçlardan oluşturulması için yürütülen ‘Kortezh’ (Kortej) projesi kapsamında üretilen araçlardan L700 modeli, 6,6 metre uzunluğunda ve 4,3 metre dingil mesafesine sahip. Aurus firması Senat S600 sedan modelindeyse 5,6 metre kasa uzunluğu ve 3,3 metrelik dingil mesafesi kullanmış.

 

 
V8 motoruna sahip hibrit sedan araç 4,4 litrelik motor hacmine sahip. Araç 0 kilometreden 100 kilometreye 6 saniyede çıkabiliyor. Limuzin türü L700 ise bu hız limitine 9 saniyede ulaşıyor.
 
2019’da araçların başlangıç fiyatının yaklaşık 150 bin ABD Doları olması bekleniyordu.
 
Rolls-Royce Phantom ve daha önce makam aracı olarak kullanılan yerli Rus yapımı ZIL'den esintiler taşıyan aracın motor kısmı, Stuttgart merkezli lüks spor otomobil üreticisi Porsche’nin özel projeler üzerine çalışan mühendislik bölümü tarafından geliştirildi.
 
Sovyetler zamanında yerli ZIL markasının 41047 model serisi makam araçlarını kullanan Rus liderler, Soğuk Savaş'ın sona erip dünyaya açılımın başladığı 1991 yılından itibaren, Alman premium markaların (ve çoğunlukla Mercedes-Benz S-Sınıfı ve Maybach) limuzinlerini tercih etmeye başlamışlardı.

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi