Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Hükümet ile ordu restleşti: Ermenistan'da geri adım atan yok

Azerbaycan'a karşı Dağlık Karabağ'daki hezimetin ardından siyasi kaosun tırmandığı Ermenistan'da gerginlik her geçen dakika artıyor.

Son gelişmeler:

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın bugün gerçekleşen telefon görüşmesinde, Ermenistan’daki durumu görüştüğü belirtildi.
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i telefonla aradığını belirterek, “Ermenistan’daki durum değerlendirildi. Putin, Ermenistan’da düzen ve sükunetten, mevcut durumun kanun çerçevesinde çözüme kavuşturulmasından yana konuştu” diye konuştu.

Paşinyan'ın istifasını isteyen muhalif grupların Erivan'daki gösterileri de devam ediyor. Göstericiler parlamento önünde çadır kurarak eylemerin, sürdürüyor.
 
Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı ikinci bir açıklama yaparak pozisyonunu koruduğunu, ülkenin çıkarlarını korumak için Paşinyan'ın istifasını istediğini bir kez daha tekrarladı. 

Muhtıraya imza atan üst düzey askeri yetkililer ve subayların tutuklanması için Paşinyan'ın emri verdiği haberleri medyaya yansıdı.

Nikol Paşinyan bugün Cumhuriyet Meydanı'nda binlerce taraftarına seslendi. Başbakan, konuşmadan önce savaşta ölenlerin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Paşinyan, "Genelkurmay'ın açıklaması askeri darbe girişimidir, ancak halk buna izin vermeyecektir. Birçok generalin bu ifadeyi komutanlarının emriyle imzaladığına inanıyorum. Ordu geriye bakamaz, ordu halka, halkın seçtiği siyasi iktidara itaat etmelidir" dedi.
 
15.05: Erivan semalarında Su-30 savaş uçaklarının alçak uçuş yapması heyecan yarattı.  Sputnik Ermenistan'a göre bugün eğitim uçuşları nedeniyle savaş uçakları uçtu.
 


Önceki gelişmeler:

Bu sabah yapılan karşılıklı açıklamarla ülkede "askeri darbe" endişesi arttı. Ordu hükümete muhtıra verdi ve Başbakan Paşinyan'ın istifasını istedi. Bunun üzerine Paşinyan, Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan'ı (solda) görevden aldığını Facebook sayfasından duyurdu. Şimdi gözler yerel saatle 16.00'da (TSİ 15.00) Erivan'da Paşinyan'ın düzenleyeceği mitingde.

Ordu ile hükümet arasındaki kriz dün patlak vermişti. Ermenistan'ın eski başbakanı Serj Sarkisyan'ın, savaşta Rus yapımı kısa menzilli "İskender" balistik füze sistemlerinin kullanılması gerektiği açıklamasına Başbakan Nikol Paşinyan'ın verdiği yanıtla alevlenen tartışmaya katılan Genelkurmay Başkanı 1. Yardımcısı azledildi.

Bu sabah medyaya yansıyan haberin hemen ardından Rus basını, Ermenistan Genelkurmay Başkanlığı'nın Başbakan Paşinyan'ın istifasını talep ettiğini duyurdu.

Genelkurmay Başkanı Onik Gasparyan imzalı açıklamada, Ermenistan Başbakanı ve hükümetinin şu anki önemli ve kritik anda artık ülke için gerekli kararları verecek durumda olmadığı savunuldu. 

Açıklamada şöyle denildi:

"Ermeni silahlı kuvvetleri, mevcut yetkililerin orduya yönelik saldırılarına uzun süre sabırla katlandı, ancak her şeyin bir sınırı var. Ermeni silahlı kuvvetleri, halkla yan yana, düşmanla savaştı ve onurlu bir şekilde görevini yerine getirdi. Mevcut makamların etkisiz yönetimi ve dış politikadaki en ciddi hatalar ülkenin ölümün eşiğine gelmesine neden oldu."
 
Paşinyan ise yaptığı açıklamada, bu talebi "darbe girişimi" olarak niteledi ve taraftarlarını direnmeye çağırdı. Paşinyan tüm taraftarlarını hükümet merkezi önünde, Cumhuriyet Meydanı'nda toplanmaya davet etti. Paşinyan halka hitap edeceğini duyurdu.

Ayrıva Paşinyan, kendisini sert bir dille suçlayıp istifaya davet eden Genelkurmay Başkanı'nı görevden aldığını duyurdu.

Erivan'da gerginlik tırmanıyor. 

Gelişmeleri ilziyoruz.

Savaşın kaybedilmesinden bu yana ülkede Paşinyan karşıtı protestolar devam ediyor. Analistlar, ordunun gerginlikte açıkça taraf tutması sonucu krizin daha da derinleşmesini bekliyor.

Sarkisyan'ın açıklamasına Paşinyan, "İskender füzelerinin sadece yüzde 10'unun patladığını" cavebını vermiş, "Sarkisyan birçok sorunun cevabını bilmeli ve cevabını bildiği sorular sormamalı. Sarkisyan'ın 'neden İskender patlamıyor veya füzenin yüzde 10'u sadece patlıyor' sorusunu sorması lazım" demişti.

Paşinyan'ın açıklaması üzerine "Bu ciddiyetsiz bir açıklama" tepkisi veren Genelkurmay Başkanı 1. Yardımcısı Tigran Haçaturyan, bu sabah görevinden azledildi.

Azil kararını Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan imzaladı. 

Ermenistan, en az 16 bataryadan oluşan "İskender" kısa menzilli balistik füze sistemlerini 2016'da Rusya'dan satın almıştı.

Moskova ve Ankara kaygılı

Öğle saatlerinde peş peşe Türkiye ve Rusya temsilcilerinden de konuyla ilgili açıklamalar geldi.

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Ermenistan'daki darbe girişimini şiddetle kınıyoruz, dünyanın neresinde olursa olsun darbe ve darbe girişimlerine karşıyız," derken Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov, "Ermenistan'ın iç meselesi" yorumuyla yetindi ve tarafları sakin olup sorunları diyalogla çözmeye çağırdı.

25.2.2021
 

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi