Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya Kuzey Deniz Yolu'nda kış ortasında ilk kez ticari sefer yaptı

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom ile partneri Sovkomflot, şubat ayında Kuzey Deniz Yolu'nda ilk kez bir ticari gemi seferi düzenledi. Çin'in Jiangsu kentinden yola çıkan 'Christophe de Margerie' adlı gemi, '50 Let Pobedy' adlı buzkıranla birlikte Rusya'nın Yamal yarımadasındaki LNG tesisinin bulunduğu Sabetta'ya ulaştı.


Barents Observer'ın haberine göre 299 metre uzunluğundaki Sovkomflot tarafından işletilen 'Christophe de Margerie' LNG gemisi, 27 Ocak'ta yola çıktı ve birkaç gün sonra Bering Boğazı'dan geçerek '50 Let Pobedy' adlı buzkıranla buluştu. Arktik güzergahı boyunca Yamal yarımadasına doğru seyreden gemiler, 19 Şubat'ta Sabetta Limanı'na girdi.

Sovkomflot CEO'su Igor Tonkovidov, bu seferin Rusya'nın Arktik bölgesinin doğu kesimindeki yolculuk güzergahını ciddi şekilde genişlettiğini ve Kuzey Deniz Yolu'nda tüm sene boyunca güvenli sefer düzenlenebileceğini ortaya koyduğunu ifade etti.

Sefer, kalın buzlu güzergahta gerçekleştirildi. Anakara ile Severnaya Zemlya takımadaları arasındaki boğazlar ve Novosivirsk adaları karaya bağlı kalın buzla kaplıyken diğer alanlar bir yıllık, 30-200 santimetre kalınlığında buzla kaplı. Ancak bu bölgede 'çok yıllık buz' olarak da bilinen daha kalın buz tabakaları bulunmuyor. (Sputnik)

24.2.2021

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi