Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Putin Lukaşenko'ya destek tazeledi

Ülkesinde yaz sonu başlayan protesto gösterilerini şimdilik bastıran Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, kendisine tam destek veren Rusya lideri Putin'le dün Soçi'de buluştu. İki lider ekonomik iş birliği konusunda memnuniyet mesajı verirken, Rus basınında Lukaşenko'nun Rusya'dan yeni krediler aldığı ve destek tazelediği yorumları yer aldı. Lukaşenko, Rusya'dan alınan kerdilerle önemli yatırımlar yapıldığını söyledi ve "Paraları rüzgara savurmadık" dedi.

Öte yandan Sputnik'in haberine göre, görüşmenin başında basına açık bölümde konuşan Rusya lideri, koronavirüs pandemisiyle mücadelede Avrupa ülkeleriyle çabaları birleştirmeye açık olduklarını altını çizdi.
 
Bu arada Putin, Lukaşenko'yla yeni bir yüz yüze görüşme yapmaktan mutlu olduğunu, zira bunun günümüz koşullarında çok ender görülen bir şey olduğunu söyledi.
 
 Putin, "Şu anda Rusya'da her 100 bin kişiden yaklaşık 10'u hasta. Fransa'nın güneyinde bu rakam 70 küsur. Bu ciddi bir gösterge. Bu nesnel veriler, Avrupalı meslektaşlarımız da dahil olmak üzere çabalarımızı birleştirmemiz gerektiğini söylüyor. Bunu yapmaya çalışıyoruz. Ortak çalışma yürütülmesine açığız" ifadelerini kullandı.
 
Moskova merkezli Gamaleya Araştırma Merkezi'nin İngiliz-İsveç ilaç ve biyoloji şirketi AstraZeneca'yla işbirliği yaptığına dikkat çeken Putin, "Şimdi Avrupalı partnerlerimizle çabaları birleştireceğimizi söylemek memnuniyet verici" diye konuştu.
 
Rusya ve Belarus'un koronavirüsle mücadeledeki ortak çabalarından da söz eden Putin, Rus aşılarının üretim teknolojilerinin Belarus'a verildiğini ve üretimin mart ayında başlayacağını söyledi.
 
Bu alandaki Rusya-Belarus işbirliğinin başarılı bir şekilde geliştiğini, ilk parti aşının geçen yıl teslim edildiğini, bu yıl şubat ve martta sonraki teslimatların yapılacağını anlatan Putin, en önemli hususun ise üretim teknolojilerinin halihazırda Belarus'a verilmiş olması olduğunu ve Rusya'nın bu alanda hiçbir ülkeyle bu kadar yoğun işbirliği yapmadığını vurguladı.
 
Lukaşenko da, Belarus'un sonbahara doğru yerli koronavirüs aşısını üreteceğini belirterek ülkesindeki koronavirüs kaynaklı hastalanmaların ciddi oranda azalmaya başladığını ifade etti.
 
Rus lider konuşmasının sonunda mevkidaşını şu sözlerle kayak yapmaya davet etti: "Birlikte biraz vakit geçirebileceğimizi, bugünkü çalışmalardan sonra dinlenebileceğimizi umuyorum. Sizi kayak yapmaya davet ediyorum" dedi.

23.2.2021
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi