Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Petrolde yeniden 100 dolar beklentisi

Bundan tam bir yıl önce pandemi yüzünden talep kalmayınca fiyatı "sıfır dolara" inen petrol, yeni bir "dirilişin" eşiğinde. Uzman görüşlerini haberleştiren Komsomolskaya Pravda gazetesi, petrol fiyatlarının 2000'li yıllarda olduğu gibi uzun soluklu bir artış trendine girebileceğini yazıyor.
 
Freedom Finance bankasından Gennadiy Salıç, ABD'nin para emisyon politikası nedeniyle enflasyonda yükseliş beklentisinin tarım ve metalurji ürünlerinin yanı sıra petrol fiyatlarında yeni bir artış trendini tetiklediğine dikkat çekiyor. 
 
ABD, pandemi nedeniyle zarar gören işletmelere yardım için 1,9 trilyon dolarlık yeni bir yardım paketi açıklamıştı. Bu ölçüde büyük bir para emisyonu, doların değerini aşağı çekerken, ham madde fiyatlarını yukarı itiyor.
 
Yatırım bankası JPMorgan'ın hazırladığı son raporda da petrol başta olmak üzere ham madde fiyatlarında yeni bir artış trendine girildiği tespitine yer veriliyor. Bankanın tahminine göre, şu anda 63 dolar seviyesindeki varil fiyatı sene sonunda 68 dolara ulaşacak. Goldman Sachs ve Citigroup'un tahmini de 65-70 dolar aralığında.
 
Bankalar petrol fiyatındaki artış tahminlerini dünya ekonomisinin pandemi sınırlamalarından çıkmakta oluşunun yanı sıra, arzdaki düşüş ve iklim değişikliğiyle mücadele eğiliminin öne çıkmasıyla birlikte petrol üretimi üzerindeki baskının artışıyla ilişkilendiriyor.
 
Komsomolskaya Pravda, bu gelişmeler ışığında petrol fiyatının önümüzdeki birkaç yılda teorik olarak 100 dolar sınırını aşmasının kimseyi şaşırtmayacağına dikkat çekiyor.
 
22.2.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi