Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

"Piyasada çöküş" uyarısı Rusya'da yankılandı: "Ne yapmalı?"

Son yirmi yılda iki önemli krizi önceden öngören "efsane borsacı" olarak tanınan ünlü fon yöneticisi Jeremy Grantham’ın “piyasalardaki balonun birkaç ay içerisinde patlayacağı” uyarısı, Rusya'da da yankı buldu. Grantham, Bloomberg ile söyleşisinde “Birkaç hafta boyunca ekstra paramız olacak, birkaç hafta en son kalan paranız çaresizce yatırıma gidecek ve en sonunda muhteşem bir patlama olacak” demişti.

Bu değerlendirmenin ardından Rusya’da da piyasalarda düşüş eğilimi başlaması dikkati çekti. Moskova Borsası endeksi tepe değerinin yüzde 5 altına indi. Brezilya Borsası (Bovespa) endeksinde yüzde 8 düşüş kaydedildi. 
 
Business FM’e Jeremy Grantham’ın tahminini değerlendiren saygın Rus finans uzmanlarından Yevgeniy Kogan, “Bu konuda onunla hemfikirim. Dahası, piyasalarda düzeltmenin gerekli olduğuna inanıyorum. Çünkü aralık sonu, ocak ayı başında birçok hissenin değeri uçtu, pek çok şirket yalnızca bir haftada yüzde 100-300 değerlendi” diye konuştu.
 
Piyasalarda düzeltme olmasının, ekonomideki destek programları sayesinde bir çöküşe dönüşmeyeceğini öngören Kogan, nisan-mart döneminde de ekonomide destek paketlerinin devam edeceğini tahmin etti.
 
“İnfrastruktura Rossii” adlı yatırım şirketinin genel müdürü Stanislav Maşagin de şubat sonu, mart başında piyasalarda sıkıntıların baş gösterebileceğini öngördü.
 
Piyasaların “kara günü”nü yaşayabileceğini belirten uzman, “Altın, platin, gümüşün varlığını hatırlamak gerekiyor. Bu aktiflerin, olası bir borsa çöküşümde kurtarıcı olacağını düşünüyorum” tavsiyesinde bulundu. 
 
Boston merkezli para yöneticisi Grantham, Mayo, Van Otterloo & Co.'nun kurucu ortağı ve baş yatırım stratejisti olan Jeremy Grantham, en büyük salgının ortasında borsayı yeni zirvelere çıkaran spekülatörlere sert bir uyarıda bulundu. Son yirmi yılda iki önemli krizi önceden öngören efsane borsacı olarak tanınan Grantham, Federal Rezerv'ten ve hükümetin mali bütçesinden gelen ücretsiz paranın hisse senedi piyasalarını teşvik ettiğini vurguladı. Ancak bu durumun sonsuza kadar devam etmeyeceğine dikkat çekti.
 
Grantham, ABD yeni Başkanı Joe Biden’ın açıkladığı 1.9 trilyon dolarlık korona virüs yardım paketine işaret ederek, teşviklerle oluşan borsa balonunun yakında patlayacağını söyledi. Grantham, borsalarla ilgili isabetli öngörüleriyle tanınıyor. The Wall Street Journal'ın bildirdiğine göre hisse senetlerinin 2000'de ve yine 2007'de aşırı değerlendiğini ve sert düşüşlerin yaşanacağını tahmin etmişti. Grantham ayrıca, mali piyasanın unsurlarının 2008-09 mali krizine yol açan gerçeklikten koptuğunun da sinyalini vermişti. 
 
Bu arada ABD hisse senetleri, Grantham'ın düşüş tahminlerine rağmen yükselişini sürdürdü. Önümüzdeki haftalarda da olumlu gelmesi beklenen son çeyrek bilançolarının desteğiyle yükselişin sürmesi bekleniyor.

26.1.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi