Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da üstünde bu etiket olmayan ürünü 'organik' diye almayın

Rus hükümetine bağlı kalite kontrol kurumu Roskaçestvo, tüketicilerin büyük bir bölümünün "organik", "doğal", "bio" ve "eko" kavramlarını birbirinden ayırmakta zorlandığını açıkladı. Kurumun düzenlediği ankete katılanların yüzde 66'sı "organik" ve "doğal" kavramlarının "aynı şey" olduğu düşüncesinde.
 
Rusya yasaları "organik" dışındaki diğer nitelemelerin kullanılabilmesi için firmaların geçmesi gereken herhangi bir prosedür tanımlamıyor. Bir başka deyişle, isteyen firma istediği gibi ürünün üzerine "bio", "eko" ya da "doğal" etiketi yapıştırma hakkına sahip.
 
Ürünlerin üzerinde "organik" sıfatını kullanabilmek içinse üreticiler 1 Ocak 2020'den bu yana özel bir sertifika edinmek zorunda. Bu sertifikayı edinen ürünlerin üzerinde açık yeşi zemin üzerinde beyaz bir yaprak figürü ve "organik" yazısı bulunuyor.
 
Rusya'ya ithal giren Avrupa Birliği menşeili organik ürünler ise yine açık yeşil fon üzerinde yıldızlardan oluşan bir yaprak figürü ile etiketleniyor.
 
 
Rusya'da satılan ve üzerinde "eko", "bio", ya da "doğal" etiketleri bulunan hiçbir ürün, bu özelliği taşıdığını ispat için bir sertifika almış değil.
 
Sürekli "organik" ürün satın aldığını beyan edenlerin oranı kadınlara kıyasla erkekler arasında, orta ve yaşlı kuşağa göre de gençler arasında daha fazla. Organik ürün alışverişinde federal okruglar arasında başı yüzde 30'la Sibirya çekerken, Moskova'nın da içinde bulunduğu Merkez, yüzde 22 ile son sırada.
 
 
21.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi