Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

CIA başkanından ilginç Rusya itirafları

William Burns... Başkan Biden tarafından, CIA'nın yeni başkanı olarak aday gösterilen isim. 64 yaşındaki Burns iyi derecede Rusça biliyor ve 2005-2008 arasında ABD'nin Moskova Büyükelçiliği görevinde bulundu.  
 

Burns, Amerikan dış politikası üzerine bir kitap yazdı ve "Görünmez Güç" adıyla Rusya'da yayınlandı. 

Bu kitapta Burns, "Rusya'nın büyük bir küresel güç olarak rolü uzun vadede azalmaya devam etse bile, kendisini çok rahatsız hissettiği 'küçük ortak' rolünden er ya da geç kurtulacak kadar güçleneceği an gelecekti. Ama bu an, hepimizin tahmin ettiğinden daha erken geldi" diyor. 
 
İşte Burns'ün kitabından seçmeler:

"Ruslar ve biz, her ne kadar birbirimize Soğuk Savaş'ın bitimesinden ve SSCB'nin çöküşünden itibaren 'herkesin kazandığını ve kimsenin kaybetmediğini' söylesek de, onların bu olaylardan kaynaklanan mağlubiyet ve aşağılanma hislerini engelleyemedik. Tarihsel süreçler dalgalar halinde ilerliyor ve çalkantılı geçmişinde benzer durumlar birden fazla defalar olduğu için Rusya nihayetinde yaşadığı felaketten kurtulmayı başardı. Rusya'nın büyük bir küresel güç olarak rolü uzun vadede azalmaya devam etse bile, kendisini çok rahatsız hissettiği 'küçük ortak' rolünden er ya da geç kurtulacak kadar güçleneceği an gelecekti. Ama bu an, hepimizin tahmin ettiğinden daha erken geldi.

(...)
 
1990'da Başkan Bush'un desteğiyle, Dışişleri Bakanı James Baker, iki Almanya'nın birleşmesinde ısrar etmek için Almanya Şansölyesi Helmut Kohl ve Almanya Dışişleri Bakanı Hans-Dietrich Genscher'la görüştü. NATO'nun doğuya doğru genişleme planlanmadığını söyledi. Ruslar onun sözüne uydular. Önümüzdeki yıllarda , Sovyetler Birliği'nin çöküşünden önce Baker'ın sözü kağıda yazılmamış olsa da, NATO'nun doğuya doğru genişlemesini Ruslar bir ihanet olarak görecekti.
 
(...)
 
Nisan 1993'te yaptığı konuşmada  Clinton, "Rusya'da reformlar durursa, yani otoriterliğe geri dönülürse, ülke dağılır ve kaosa sürüklenirse küresel olarak ciddi bir tehditle karşı karşıya kalacağız. Rusya gibi büyük bir ülke ölçeğinde yaşanacaklarla, eski Yugoslavya ile olduğu gibi başedemeyiz" dedi. Yaş ve siyasi kültür farklılıklarına ve ayrıca 1990'larda ABD-Rusya ilişkilerinin tüm sıkıntılarına rağmen, Clinton ve Yeltsin şaşırtıcı derecede sıcak bir ilişkiye sahipti.

Yeltsin ile buluşmaya giderken Clinton bize "Bu adam zor zamanlar geçiriyor" dedi, "Ona fazla baskı uygulamamalıyız çünkü Rusya'da  ondan daha iyi bir ortak bulamıyoruz."

(...)

Putin'in başkanlığı döneminde Barvikha'ya (Moskova yakınlarındaki başkanlık rezidansı bölgesi) vardık. Yemekten sonra Putin, Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ı özel bir görüşme için oturma odasına davet etti. Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve ben şöminenin önünde onlara katıldık. Putin, "Saakaşvili sadece Amerika Birleşik Devletleri'nin bir kuklasıdır. Sorun çıkmadan ipleri çekmeyi bırakın" dedi.
 

18.1.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi