Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Sputnik V üretimi Brezilya'da başladı, Suudilerle ortak üretim görüşülüyor

Brezilya'nın önde gelen ilaç şirketlerinden Uniao Quimica’nın Rus Sputnik V koronavirüs aşısının üretimine başladığı ve acil kullanım için gerekli başvuruyu bu hafta içinde yapacağı belirtildi. bildirildi. RDIF Başkanı Dmitriyev, yılın ilk çeyreğinde Brezilya’ya Rus koronavirüs aşısı Sputnik V’den 10 milyon doz tedarik edileceğini belirtti.

Sputnik V’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Uniao Quimica, Ocak 2021'de Brezilya'da Sputnik V aşısının üretimine başladı. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) gerekli tüm belge ve materyalleri sağladı” denildi.

Açıklamada ayrıca, “RDIF ve Uniao Quimica, bu hafta içinde Sputnik V’nin Brezilya'da acil kullanımı için (acil kullanım yetkisi) başvuruda bulunacak” ifadelerine yer verildi.

Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) Başkanı Kirill Dmitriyev, yılın ilk çeyreğinde Brezilya’ya Rus koronavirüs aşısı Sputnik V’den 10 milyon doz tedarik edileceğini belirtti.

RDIF Başkanı Kirill Dmitriyev, Rusya’nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı geliştirdiği Sputnik V aşısından yılın ilk çeyreğinde Brezilya’ya 10 milyon doz tedarik edileceğini ifade etti.

RDIF ve Brezilyalı ilaç şirketi Uniao Quimica’nın toplamda 150 milyon doz aşının tedariki konusunda anlaştıklarını hatırlatan Dmitriyev, şöyle konuştu:

“Uniao Quimica'daki ortaklarımız, dünyada Rus aşısı Sputnik V'ye ilgi gösteren ilk kişiler arasındaydı. Brezilya nüfusunun aşılamasına mümkün olan en kısa sürede başlanması için tedarik ve üretimde tam teşekküllü işbirliğine hazırız.”

Sputnik V aşısı daha önce Arjantin, Bolivya, Cezayir, Sırbistan, Filistin ve Belarus’ta kullanılmak üzere gerekli onayları aldı. Bloomberg’in verilerine göre Rus aşısı şu anda ön siparişler bakımından dünya sıralamasında dördüncü. RDIF’in değerlendirmelerine göre aşıyı şu ana kadar 1.5 milyondan fazla kişi yaptırdı.

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova ve Riyad’ın Sputnik V koronavirüs aşısının üçüncü araştırma aşamasının organizasyonunu ve Suudi Arabistan’da üretim olasılığını görüştüğünü belirtti.
 
Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, “Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) ve ilgili Suudi kurumları, Rus ‘Sputnik V’ aşısının Suudi Arabistan Kraliyeti’nde üçüncü araştırma aşamasının organizasyonu ve üretiminin lokalizasyonu ile ilgili konular üzerinde çalışmaya devam ediyor” ifadesine yer verildi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Feysal Bin Farhan El-Saud yarın Moskova’ya geliyor. Suudi bakanın bugün Moskova’da Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüşmesi planlanıyor. Görüşmede masaya yatırılacak konular arasında, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı ortak mücadele de gösteriliyor.(Sputnik)

14.1.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi