Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Putin'den emir: Rusya'da toplu aşı kampanyası haftaya başlıyor

Rusya'da koronavirüse karşı "toplu aşılama" başlıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önümüzdeki hafta vatandaşların koronavirüse karşı geniş çaplı aşılamaya başlanması emri verdi. Öncelikle risk grupları sayılan doktorlar ve öğretmenlere aşı yapılacak.
 
RIA Novosti'ye göre Putin, aşı kampanyasına başlama emrini Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova'ya verdi. 
 
Putin, şu anda Sputnik V  aşısının 2 milyondan fazla dozunun üretildiğini belirtti. Rus lider, "Bu bize kitlesel olmasa da, büyük ölçekli aşılamaya başlama fırsatı veriyor. Böylece ilk adımı atmış olacağız" dedi.

Golikova da ülkenin "Aralık ayında geniş çaplı aşılamaya başlamaya hazır olduğunu" söyledi. 
 
İlk Rus aşısı olan Sputnik V için üçüncü test alamasında  40 bin kişiye vurulıuyor. 
 
Rospotrebnadzor'un "Vector" bilim merkezinin ikinci Rus aşısı "EpiVacCorona" da 14 Ekim'de tescil edildi. 1
 

Rusya Bilimler Akademisi'nin Çumakov Merkezi kendi aşısını geliştirdiği aşı da şu anda 300 gönüllü ile klinik denemelerden geçiyor. Aşının yıl sonuna kadar tescil edilmesi bekleniyor.

Öte yandan  Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) Başkanı Dmitriyev, 2021 başından itibaren Sputnik V aşısının diğer ülkelerde de satışa sunulacağını açıkladı.


Dmitriyev, 2021 başından itibaren diğer ülkelerde de satışa sunulacak olan Sputnik V aşısının diğer ülkelerde geliştirilen benzer aşılara göre çok daha ucuz olacağını belirtti.  Dmitriyev,  aşının fiyatı için “Doz başına 10 dolar” açıklamasını yaptı.
 
RDIF Başkanı Kirill Dmitriyev, bugün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu özel oturumunda düzenlenen Sputnik V koronavirüs aşısı sunumunda konuştu.
 
Sputnik'in haberine göre Dmitriyev, “Sputnik V, gelen yılın başından itibaren diğer ülkelerde toplu aşılama için satışa sunulacak” ifadesini kullandı.
 
“Rus koronavirüs aşısı Sputnik V’nin maliyeti doz başına 10 dolardan az olacak” diyen Dmitriyev, Gamaleya Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen bu aşının, diğer ülkelerde satışa sunulan benzerleri arasında en ucuzu olacağını kaydetti.
 
Tüm ülkelerde fiyat aynı olacak
 
Aşıyı, tüm dünyanın erişebileceği hale getirmeye odaklandıklarını dile getiren RDIF Başkanı, aşının tüm ülkelerde aynı fiyattan satışa sunulacağını kaydetti.
 
Dünya nüfusunun yarısından fazlasının yaşadığı 40’tan fazla ülkenin Sputnik V için başvuruda bulunduğunu söyleyen Dmitriyev, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“1.2 milyar doz için sipariş aldık. Hindistan, Çin, Güney Kore, Arjantin ve diğer ülkelerdeki ortaklarımızla birlikte üretimi üzerinde çalışacağız. Ayrıca ilgi duyan tüm ülkelerle işbirliği kuruyor, teknolojimizi paylaşmak istiyoruz”.
 
Bu konuda politikayı unutmaları ve sorun üzerinde ortaklaşa çalışmaları gerektiğini belirten Dmitriyev, “Hiçbir aşı küresel sorunu çözemez. Bir dizi aşıya ihtiyacımız var, farklı aşılar birlikte çalışmalı” diye ekledi.

2.12.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi