Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya’da Stalin devri karayolunun etrafındaki kafataslarının sırrı

Moskova'nın 5 bin 400 kilometre doğusunda, Sibirya'nın bile bittiği yerde, Stalin devrinde Gulag mahkumlarına yaptırılan Kolıma Karayolu'ndan sosyal medyaya yansıyan ürkütücü fotoğraflar yankı yarattı. Burası, SSCB yıllarında inşaatı sırasında 250 binden 1 milyona kadar insanın ölüp etrafına gömüldüğü rivayet edilen, Kuzey Buz Denizi yakınındaki bölgenin yolu... Bölgede, Stalin yıllarında "ölüm kampları" adı verilen Gulag kampları vardı.

Kirensk kentinde karayolu çevresinde ortaya çıkan insan kafatası ve kemikleri şaşkınlık yarattı. Bu kalıntıların nedereden geldiğine dair farklı iddialar var. Bazı haber kaynakları, buzlanmaya karşı yol çalışmaları sırasında çevredeki bir mezarlığa yakın bir yerden kum çekildiğini, kemiklerin de kumla birlikte gelmiş olabileceğini bildiriyor.

RBC gazetesi, mezarlığın İç Savaş dönemine ait olduğunu yazarken, İrkutsk bölge yetkilileri kafatası ve kemiklerin toplandığını ve konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Gazeteye konuşan Kirensk şehir idaresi yetkilileri, bundan birkaç on yıl önce de Yakutskaya Sokağı civarında inşaat çalışmaları sırasında kemik ve kafatası gibi insan kalıntılarının yola saçıldığını söyledi.

20.11.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi