Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Dikkat! Moskova'da 15 bin özel kamera hackerların kontrolünde

İzvestiya gazetesine konuşan bir hacker, Moskova'daki 15 bin özel kameranın bilgisayar korsanlarının kontrolünde olduğunu açıkladı. Market, banka, ticaret merkezi ve benzeri kuruluşların kullandığı kameralar, yeterli güvenlik önlemi alınmadan internete bağlanmışsa, hackerlar açıklardan yararlanarak bu kameraların kontrolünü ellerine geçirebiliyor.
 
Gazeteye itirafta bulunan aynı kaynak, hackerların bu amaçla Shodan isimli özel arama motorundan yararlandığını söyledi. Shodan, daha çok internet bağlantısı bulunan cihazların bulunmasında kullanılan bir arama motoru. 
 
Shodan bu cihazların varsa güvenlik açıklarını da gösteriyor.
 
Bilgisayar korsanlarının bu kameralar ve yüz tanıma programları aracılığıya, bazı kişilerin yerlerinin tespit edilmesinde kullanılabileceğine dikkat çekiliyor.
 
Gazeteye konuşan siber güvenlik uzmanları, bunun teoride mümkün olmakla birlikte hayata geçirilmesi oldukça zor bir fikir olduğu kanısında. Zira görüntüleri elde etmek işin sadece yarısı. Önemli olan, elde edilen ham görüntüleri etkili bir biçimde işleyebilecek bir yazılıma sahip olmak. Bu ise oldukça pahalı bir yatırım demek.
 
Moskova'da özel kuruluşların kullandığı kamera sayısı 1,8 milyon civarında. 
 
30.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi