Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'ya yabancı sermaye girişi 52 kat düştü, hükümet eleştiriliyor

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin yabancı iş adamlarına yatırım ortamını düzeltmek için nasıl sıkı çalıştıklarını anlattığı toplantının ertesi günü Sayıştay'dan aksi yönde rapor geldi. Eski Maliye Bakanı Aleksey Kudrin'in başında bulunduğu kurum, hükümetin bu yıl "Yatırım İklimi" programı için ayrılan bütçenin sadedece yüzde 12'sini harcadığını açıkladı.

Konuyu haberleştiren Moskovskiy Komsomolets gazetesi de, jeopolitik riskler nedeniyle yabancı sermaye Rusya'yı terk ederken, hükümetin durumu dengelemek adına ortaya yeterli icraat koyamadığını yazıyor. 

Buna göre, yılın ilk çeyreğinde ülkeye giren yabancı sermaye 2019 son çeyreğine kıyasla 22 kat düşerken, 2019 ilk çeyreğine göre de 52 kat düşüş gösterdi.

Gazete, hükümetin yabancı yatırımı arttırmak için geliştirdiği Sermaye Yatırımlarını Koruma ve Genişletme (SZPK) mekanizmasının da kağıt üstünde kaldığı görüşünü dile getiriyor. 

Çıkan değerlendirme yazısına göre, Rusya'nın daha önce Özel Ekonomik Bölgeler, şimdi de SZPK anlaşmaları gibi teşvikler yardımıyla sermaye çekmeye çalışması, aslında ülkenin yatırım iklimin şirketler için hala düşmanca olduğunun bir itirafı niteliğinde.

28.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi