Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Alkışlar Moskova'ya: Yaya dostu 2. şehir

10-15 yıl öncesine kadar kaotik cadde ve sokakların, araç park kirliliğinin, ihmal edilmiş şehir parkların büyük şikayet konusu olduğu Moskova, dünyanın en yaya dostu ikinci şehri seçilerek önemli bir başarıya imza attı. Her ne kadar başkentte son dönemde büyük bütçeler ayrılan "şehri güzelleştirme" altyapı faaliyetleri yer yer suistimal iddialarını gündeme getirse ve "sokaklarda betonlaşma" eleştirileri gelse de, şehrin genel havasının olumlu yönde hızla değiştiğinde çoğunluk mutabık. 

New York merkezli Ulaşım ve Kalkınma Politikaları Enstitüsü (ITDP), bine yakın şehri yaya konforuna göre sıraladı. Buna göre, "otomobillerden arındırılmış, yürüyerek ulaşılabilecek alan genişliği" kategorisinde Moskova, Hong Kong'un ardından ikinci oldu. Bu iki şehri Paris, Bogota ve Londra takip ediyor.
 
"Sağlık ve eğitim kurumlarına yürüyerek erişim" kategorisinin birincisi ise Fransa'nın başkenti Paris. İlk 5'te yer alan diğer şehirler Lima, Londra, Santiago (Şili) ve Bogota.
 
Yerleşim bloklarının yoğunluğu kategorisinde sıralama Hartum, Bogota, Lima, Karaçi ve Tokyo şeklinde. 
 
Enstitünün hazırladığı "Yayalara öncelik" başlıklı siteden bine yakın şehrin yaya konforuna göre karşılaştırmak mümkün: https://pedestriansfirst.itdp.org/
 
17.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi