Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

"7 kilometreden attığını vuran Rus özel sektör yapımı tüfek kasımda hazır"

Rus silah üreticisi Lobaev Arms, yeni geliştirdikleri ve DXL-5 Havoc adını verdikleri, 7 bin metreden isabet kaydeden keskin nişancı tüfeğinin, planlanandan önce, bu yılın kasım ayında uluslararası tanıtımının yapılacağını açıkladı. Yaz başında ilk kez dünyaya duyurulan ve büyük yankı yaratan silah merakla bekleniyor. 
 
Şirketin "devrim yaratacak nitelikte" sözleriyle tanımladığı tüfeğin dört farklı kovan tipiyle çalışabildiği öğrenildi. Silahın namlu hızı ise 4-5 Mach. Yani merminin silahı terk ettiği andaki hızı sesin 4 ya da 5 katına eşit.
 
Lobaev Arms'ın keskin nişancı tüfeği geliştirme projesinin devlet destekli olmadığı öğrenildi. Şirketin hedefi silahı Rus ordusunun yanı sıra uluslararası pazarlarda da satışa sunmak.
 
Keskin nişancı tüfeğiyle kaydedilen en uzun menzilli isabet Irak'ta görev yapan Kanadalı bir özel kuvvetler askerine ait. Adı açıklanmayan asker 2017 yılında görev sırasında yaptığı bir atışta hedefini 3 bin 540 metreden vurmuştu. Atışın yapıldığı silah McMillan Tac-50 olarak açıklanmıştı.
 
Tüfekle ilgili ilk bilgiler yaz başında Sputnik haberi ile gündeme gelmişti:
 
Şu anda en uzun menzilli tüfek olarak kabul edilen Sumrak (güvenli atış menzili 2.5 kilometre, maksimum menzil 4.2 kilometre) keskin nişancı tüfeğinin de üreticisi olan Lobayev Arms Genel Direktörü Vladislav Lobayev, üzerinde çalıştıkları yeni tüfekle ilgili Sputnik'e şunları söyledi:
 
"Şu anda, güvenli menzili 3, maksimum menzili 6-7 kilometre olan bir tüfek ve mermi üzerinde çalışıyoruz. Projenin ön adını DXL-5 olarak belirledik. Ayrıca DLX-4 Sevastopol ve DLX Vazmezdiye de bu aileye ait. Dünya keskin nişancı tüfek pazarında bu menzile sahip bir tüfek henüz yok."
Tüfekte, uzun menzilde etkili olmasını sağlayan ve teknolojik yenilik içeren yeni bir mermi kullanılacağına vurgu yapan Lobayev sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Bu tüfeğin mermisi, daha önce kullandığımız mermilerden daha büyük boyutta ve ilk hızda farklılık gösteren tamamen yeni, çığır açan bir üründür. Bu nedenle, kalibre ve diğer ayrıntılara ilişkin tüm detayları şimdilik açıklamak istemiyorum."
 
Lobayev, DXL-5 keskin nişancı tüfeğini 2021'in başlarında tamamlamayı planladıklarını ancak, Kovid-19 pandemisinden kaynaklanan sorunlar nedeniyle kesin bir tarih vermenin zor olacağını kaydetti.
 
16.9.2020

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi