Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Suriye'de 40 altyapı projesi inşaatı

Suriye’de savaşın sona ermesinin ardından Moskova ve Şam hangi ortak adımları atabilir? Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Şam ziyareti sonrası Rus basınında bu konu gündeme geldi.

İzvestiya gazetesi, iki ülke arasında 2018 yılında enerji alanında imzalanan yol haritası kapsamında, Rusya’nın Suriye’de yaklaşık 40 altyapı projesini hayata geçirmeyi planladığını hatırlattı.

Bunlar arasında, Sovyet uzmanları tarafından inşa edilen hidroelektrik santrallerinin yenilenmesi, Suriye kıta sahanlığında petrol ve doğal gaz üretiminin yeniden başlatılması, fabrika ve otoyolların yapılması projelerinin de bulunduğu belirtildi. 

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, 7 Eylül’de Şam ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Suriye’de “terörün son kalıntılarının temizlenmek üzere olduğunu” söyledi.

Şam Araştırmalar Merkezi Siyaset Bilimi Bölüm Başkanı Profesör Said Mahfud, İzvestiya ile söyleşisinde, “Suriyeliler için Rusya’nın ülkede bulunması ve Suriye’nin geleceğinin belirlenmesindeki rolü kaygı verici. Rusya’nın Suriye’deki varlığı ve iç savaştaki rolüyle ilgili duruşunun tam olarak ne olduğunu hala bilmiyoruz” dedi. 

Rusya’nın, Şam yönetiminin karşısında yer alan Türkiye ve İsrail ile de yakın ilişkileri sürdürdüğünü belirten Mahfud, Suriye’nin Moskova’dan “tarafını net olarak belli etmesini” istediğini belirtti. 

Gazetenin görüştüğü Danil Krılov adlı uzman ise Rusya’nın Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da konumunu sağlamlaştırmaya devam ettiğine dikkati çekerek “Rusya’nın, Suriye’de ileride yeni anayasanın kabul edilmesinin veya yeni iktidarın başa gelmesinin ardından bu ülkenin topraklarını terk etmeyeceği açık. Muhtemelen, bölgede  jeopolitik menfaatlerimizi korumaya devam edecek ve buna parelel olarak çok merkezli bir dünya inşa etme yolunda politika izleyeceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Bir süre önce BM raporu, Suriye'nin savaşın yaralarını sarması için en az 250 milyar dolara ihtiyacı olduğunu hesaplamıştı. Bağımsız uzmanlar ise bu rakamın 400 milyra doları bulabileceğini düşünüyor.

15.9.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi