Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Halk mevduattan soğudu, gayrimenkule yöneldi: "Emlak balonu riski var"

Rusya’da rublenin değer kaybı ve konut kredilerinin ucuzlaması sonrası halk gayrimenkul yatırımına yöneldi. Uzmanlar, “konut kredisi balonu” riskine dikkat çekiyor.

 
Business FM’in haberine göre, yeni konut satın alımını teşvik eden devlet programının ve ucuzlayan kredi faizlerininin etkisiyle emlak pazarında talep artarken, farklı kategorilerde fiyatlar da artışa geçti.
 
Sberbank en düşük konut faizini yüzde 7,3’e, VTB yüzde 7,4’e indirdi. Sene sonuna kadar bu oranının yüzde 6,5’e kadar düşebileceği tahmin ediliyor. 
 
Yeni konut satın alımında kolaylık sağlayan devlet programının etkisiyle, konut kredilerine olan talep rekor kırdı. Buna bağlı olarak fiyatlar artışa geçerken, örneğin Moskova’da son altı ayda lüks konutlar yüzde 5,5 pahalandı.
 
Uluslararası İpotek ve Gayrimenkul Akademisi Başkanı İrina Radçenko, “Birinci etken, yüzde 6,5’e düşen konut kredisi faizi. İkincisi, rublenin devalüasyonu. Halk için şu sıralar brikimleri rublede tutmak kazançlı değil. Böyle durumlarda genelde paralarını gayrimenkule yatırıyorlar. Üçüncü neden ise politika faizinin düşmesi. Konut kredileri için bu durum avantaj, parasını mevduat hesaplarında tutanlar için ise dezavantaj” değerlendirmesinde bulundu.
 
7.8.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi