Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Belarus'ta yakalanan Wagner'ciler: "Ayasofya'yı görmeye gidiyorduk"

Rusya ile Belarus aradında 'gözaltına alınan özel güvenlik şirketi Wagner mensupları' gerilimi sürerken, medyaya ilginç bir iddia yansıdı. The Moscow Times'ın haberine göre, Belarus Soruşturma Komitesi Başkanı İvan Noskeviç, Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'ya birifing verirken gözaltındaki bazı isimlerin İstanbul ile ilgili ifadelerini aktardı.

İddiaya göre, sorgulanan özel güvenlikçilerden bazıları, "Ayasofya'yı görmek için İstanbul'a gitme niyetinde olduklarını" söyledi.

Gözaltındaki 33 kişiden yarısından azının Minsk'ten İstanbul'a gideceklerini söyledikleri, kalanlarının ise tamamen farklı destinasyonlar söyledikleri haberde aktarıldı. 

Bu arada Rusya'nın Belarus Büyükelçiliği Başkonsolosu Kirill Plentyev, 33 özel güvenlikçinin gitmek istedikleri nihai varış noktasını açıkladı.

Rus diplomat, gözaltına alınan kişilerin Minsk'ten İstanbul'a, oradan da bir Latin Amerika ülkesine uçmayı planladıklarını söyledi.

Plentyev, bu ülkenin neresi olduğunu açıklamadı. 

Konuyla ilgili gelişmeler TürkRus.Com'a geçen hafta şu haberle yansımıştı:

Belarus'ta yakalanan ve Wagner adlı özel güvenlik güçlerine bağlı "paralı askerler" oldukları iddia edilen, 33 kişi ile ilgili Rus tarafından ilk izahat geldi. Rusya'nın Minsk Büyükelçisi Dmitri Mezentsev, "Gözaltına alınan Rusya vatandaşlarının üçüncü bir ülkedeki enerji altyapı ya da kaynaklarında koruma işi yapan özel güvenlik şirketi (ÇOP) elemanları olabileceğini" söyledi. 

Mezentsev, bu kişilerin Minsk'i 25 Temmuz'da üçüncü bir ülkeye gitmek için transit havaalanı olarak kullanmak istediklerini, Minsk'deki bir özel güvenlik şirketi ile iş sözleşmeleri olduğunu, ancak uçaklarını kaçırdıkları için Moskova'ya bir başka uçakla geri dönmeyi planladıkları sırada gözaltına alındıklarını ifade etti.

Rus Büyükelçi, bu kişilerin gözaltına alınanların Belarus'un içişlerine karışmak amacı taşıdıkları iddialarının dayanaksız olduğunu, Belarus makamlarından bu konuda açıklama istenen bir notanın yollandığını belirtti. 
  
9 Ağustos'ta başkanlık seçiminin yapılacağı Belarus'un başkenti Minsk'te ilginç bir operasyon yaşandı. Başkent yakınlarında, paralı asker oldukları iddia edilen Rusya vatandaşı 33 kişi yapılan baskınla gözaltına alındı. Belarus KGB'si, yakalananların "Wagner paralı askerleri olduğunu" duyurdu.

Gelişmeler üzerine ülkede Güvenlik Konseyi'ni acilen toplantıya çağıran Başkan Lukaşenko, Rusya'yı hedef alan ve   "kirli niyetler" olduğunu söyleyen bir açıklama yaptı ve  Moskova'dan açıklama istedi. Bazı ajanslar, Minsk'e askeri birliklerin sevk edildiğini haber veriyor.

Belarus resmi haber ajansı Belta, yakalananların  Rus özel güvenlik şirketi Wagner Grubu’na mensup olduklarını ve ülkede provokasyon hazırlığında olduklarını iddia etti.

Haberde, seçimler öncesi iç karışıklık çıkarmak için 200’den fazla yabancı militanın Belarus’a giriş yaptığı iddia edildi.

Devlet TV kanalı, gözaltına alınanların Minsk yakınlarındaki bir dinlenme tesisinde tek tip askeri kıyafet giydikleri ve küçük gruplar halinde bölgede keşif çalışması yaparak kuşku yarattıkları haberde belirtildi.

Rusya basınına yansıyan bazı yorumlarda kimi uzmanlar, gözaltına alınanların bazılarının Doğu Ukrayna'da Rus yanlısı güçler arasında çatıştıklarını iddia ederken, bazı uzmanlar ise "Koronavirüs yüzünden Minsk'i aktarma noktası olarak kullanan ve başka ülkelere transfer edilmeye hazırlanan paralı askerler olduklarını" savundu.  

  
 Belarus’ta, 9 Ağustos 2020 tarihinde yapılacak seçimlerde yeniden seçilmek için uğraşan, 1994'ten beri koltuğunu koruyan Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, iki önemli rakibinin adaylığının reddedilmesi üzerine "rakipsiz" kalmış ama ülkede muhalif gösteriler yaşanmıştı.

3.8.2020 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi