Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'dan 2 Türkiye açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’nın Yarımcısı Aleksey Zaytsev, Türkiye ile Libya’da ateşkese yönelik bir anlaşmaya varmak için ek süre gerektiğini söyledi.


Haftalık basın toplantısında konuşan Zaytsev, Moskova’nın Ankara ile Libya’da ateşkes için anlaşmaya varmaya çalıştığını ifade etti.

Zaytsev, “Bu yöndeki çalışmaların gündeminde çok sayıda teknik konu var. Şimdilerde Türkiye tarafı ile bu konularda anlaşmaya çalışıyoruz” dedi. 

Zaytsev, ateşkes ilan edildiğinde karşıt tarafların yerlerinin değiştirilmesinin de bu konular arasında olduğunu ifade etti.

Zaytsev, Libya’da istikrar konusunda farklı açılardan anlaşmalara ulaşmak amacıyla öncelikle de doğrudan çatışmalara dahil tarafların görüşleri üzerinden yola çıkılması gerektiğini, bu nedenle de nihai anlaşmalara varmak için biraz daha zaman gerektiğini kaydetti. 

Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki durum nedeniyle tüm taraflara itidal çağrısı da yapan Zaytsev, Azerbaycan'da yapılan Türk-Azeri ortak askeri tatbikatı için de geçerli olduğunu ifade etti.
 
Sputnik'in haberine göre, haftalık basın toplantısında konuşan Zaytsev, "Mevcut bilgilere göre Azerbaycan ile Türkiye arasındaki askeri işbirliği anlaşması uyarınca 29 Temmuz-10 Ağustos döneminde Azerbaycan topraklarında ortak askeri tatbikat düzenleniyor. Ermeni-Azeri sınırında kısa süre önce başlayan çatışmalar nedeniyle bölgedeki durumu dikkatli bir şekilde izliyoruz ve Azeri-Türk tatbikatı da dahil olmak üzere tüm tarafları kararlılıkla itidale davet ediyoruz" dedi.
  
Bu arada Zaytsev, Ermeni-Azeri sınırındaki gerilimin tırmanmasının endişe yarattığını ve Dağlık Karabağ krizinin barışçıl yollardan çözülmesi gerektiğini belirtti. 

"Rusya, dostları Ermenistan ve Azerbaycan arasında gerilimin tırmanmasını endişeyle karşıladı. Uzun yıllardır süren Dağlık Karabağ krizi, uluslararası arenadaki diğer ihtilaflar gibi yalnızca barışçıl yollardan, diplomatik müzakerelerle çözülmeli" diyen Zaytsev, Rusya'nın gerilimin daha fazla tırmanmaması için gereken tüm çabayı sarf ettiğinin altını çizdi.

Rusya'nın çabaları bağlamında Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Azeri, Ermeni ve Türk mevkidaşlarıyla yaptığı görüşmeleri anımsatan Zaytsev, "Bölgedeki olayların tehlikeli şekilde gelişmesinden endişe duyduğunu ifade eden Rusya ve Türkiye, mevcut sorunlara uluslararası hukuk zemininde ve Azeri ve Ermeni halklarının çıkarına olacak şekilde diplomatik çözüm bulmanın alternatifi olmadığını düşünüyor" ifadelerini kullandı.

Zaytsev, Rusya'nın yeni gerilim dalgasının önlenmesi ve Kafkaslar'daki durumun istikrara kavuşması amacıyla Ermenistan ve Azerbaycan arasında siyasi diyalog kurulması için Türkiye de dahil partnerleriyle çalışmaya devam etme niyetinde olduğunu ekledi.

30.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi