Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rublede sert değer kaybı devam ediyor: Euro 88 rubleyi de geçti...

Rusya'da dün hızlanan rublenin değer kaybında hafta sonundan yeni seviyeler aşıldı. Euro mart ayından bu yana ilk kez 88 rublenin üzerine çıktı. Akşam saatlerinde yeniden 87,5 rubleye indi. Dolar da 74,49 rubleye kadar yükseldi.

Önceki gelişmeler:

Rusya'da Merkez Bankası rubleyi desteklemek için dolar satışında frene basınca, döviz fiyatları ilkbahardan beri en yüksek seviyelere fırladı. Yurt dışına uçuşların başlamasıyla halkın döviz talebinin de arttığo gözleniyor. Uzmanlar temmuz ve ağustos aylarının genel olarak ruble açısından "sıkıntılı dönem" olduğuna da dikkati çekiyor. 

Dün sabah saatleri itibarıyla Moskova borsasında dolar ve euro rubleye karşı hızla değer kazandı. Dolar kuru 73,50'ye çıkarken euro da 86,25 rubleden işlem görmeye başladı. Cuöa sabahı ise euro 87 rubleyi de geçti. 

Lenta portalı, her iki para biriminin de Nisan ve Mayıs aylarından bu yana rubleye karşı en yüksek değere ulaştığını yazıyor.

Böylece 21 Temmuzdan bu yana dolar 2,5 ruble pahalanırken, euronun değeri de 5 ruble artmış oldu. Gelişmelere paralel olarak Moskova Borsası ve RTS'de endeks değerleri sırasıyla 0,4 ve 1,3 puan geriledi.

Rubledeki değer kaybına gerekçe olarak, Merkez Bankası'nın döviz satışını kısması gösteriliyor. Rusya Merkez Bankası ikinci çeyreğin sonundan itibaren rubleyi verdiği desteği sınırlandırdı. Maliye Bakanlığı'nın da döviz satışını kesmesi, rublenin değeri üzerinde baskı oluşturuyor.

31.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi