Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Sberbank: "Tüketici talebi düze çıktı"

Sberbank analistleri, Rusya'da tüketici talebinin salgının başladığı günlerden bu yana en yüksek değerlere ulaştığını açıkladı. SberIndex'in araştırmasını sayfalarına taşıyan RBC gazetesi, 13-19 Temmuz haftasında tüketici harcamalarının 2019 yılının aynı dönemine kıyasla sadece yüzde 0,2 daha düşük çıktığını yazıyor.

Analistler tüketici talebin düze çıktığı, haftalık iniş-çıkışlarınsa yapısal olduğu görüşünde. SberIndex'e göre, tüketici etkinlik endeksi geçtiğimiz hafta 100 üzerinden 77,1 puan seviyesinde gerçekleşti. Nisan ve Mayıs aylarında endeks değeri sırasıyla 50,2 ve 58,3 idi.

Ülkede üç haftadır üst üste tamirat ve inşaat hizmet harcamlarının artış kaydettiği öğrenildi. Buna göre, insanlar yeniden duvar kağıdı satın alıyor, banyosunu tamir ettiriyor ve parke döşetiyor. Malzeme alımlarındaki artış oranı da yüzde 3,4 oldu.

Evle ilgili harcamalardaki artışa karşın turizmle alakalı alışverişler hala düşüşte. Otel rezervasyonları ve uçak bileti alışverişleri geçtiğimiz yılın aynı haftasına kıyasa yüzde 61 ve 51,8 daha düşük.

24.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi