Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya altına yatırdı, kazandı: Merkez Bankası'ndan 6 ayda rekor kazanç

ABD’nin yaptırımları sonrası alternatif yatırımlara yönelen Rusya, son birkaç yıldır birikimlerinde doların payını azaltıp "altına hücum" politikasıyla doğru ata oynamışa benziyor. Son 10 yılda rezervlerini dört kat arttıran Rusya'nın sadece yılbaşından bugüne kazancı 18,5 milyar dolar olarak hesaplandı. 

Altın fiyatları kısa bir durgunluğun ardından yeniden yükselişe geçti. Altının ons fiyatı son 8 yılın en yüksek değeri olan 1800 dolara çok yaklaşmış durumda. Konuyu haberleştiren İzvestiya gazetesi, Rusya Merkez Bankası'nın altın yatırımından kârlı çıktığını yazdı.

Gazeteye göre, yılbaşı itibarıyla Rusya'nın altın rezervlerinin büyüklüğü 2 bin 270 ton. 2016'dan bugüne artış yüzde 60.

1 Ocak 2019 tarihli fiyatlar dikkate alındığında Merkez Bankası'nın kârı 18,5 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

Rusya, koronavirüs salgını nedeniyle petrol fiyatlarının düştüğü Nisan ayındaki kısa bir dönem haricinde altın alımını sürekli sürdürdü. Ekonomistlerin beklentisi altın fiyatlarındaki artışın devam edeceği yönünde. Yıl sonuna kadar 2 bin doların görülebileceğini öngörenlerin sayısı artıyor.

Bloomberg geçen yıl sonunda yayınladığı bir haberde,  son bir yılda Rusya’nın sahip olduğu altın rezervlerinin değerinin, yüzde 42 artışla 109,5 milyar dolara yükseldiğini yazmıştı. Böylece Rusya’nın rezervlerinde altının payı 2000 yılından bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştı.

Rusya Merkez Banksı son bir yılda dünyada en fazla altın satın alan merkez bankası oldu. Merkez Bankası, 2018’de toplam rezervlerdeki doların payını yüzde 45,8’ten yüzde 22,7’ye düşürürken, altının payını yüzde 18,1’e yükseltmişti.

2011'de 1900 dolara kadar yükselen altın fiyatları daha sonra 1000 dolara kadar gerilemişti.
 
13 Ocak 2020'de TürkRus.Com gelişmeleri şu haberle duyurmuştu:

Rusya Merkez Bankası uluslararası rezervlerinde doların payını yeniden artırmaya başladı. Ülkenin altın ve döviz rezervlerinde Haziran 2018-2019 döneminde doların payı yüzde 28'den yüzde 24,2'ye yükseldi. 

Rambler ajansının aktardığı Merkez Bankası raporuna göre, Rusya'nın uluslararası rezervlerinde aynı dönemde euro'nun payı yüzde 32'den yüzde 30,6'ya, sterlinin payı yüzde 6,3'ten yüzde 6'ya, yuanın payı yüzde 14,7'den yüzde 13,2'ye indirildi. Altının rezervlerdeki payı ise yüzde  16,8'den yüzde 19,1'e yükseltildi.
 
30/6/2020

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi