Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Putin, ordunun ana katedralinde

VİDEO// Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 22 Haziran 1941’de Nazi ordusunun SSCB’ye saldırmasıyla 27 milyon kişinin ölümüyle sonuçlanan Büyük Vatan Savaşı’nın başladığı Anma ve Keder Günü’nde Rusya ordusunun Moskova bölgesindeki ana katedralini ziyaret etti. Rus lider, ülkenin güvenliğinin eksiksiz sağlandığını belirtti.

Putin, İkinci Dünya Savaşı’nda Sovyet kuvvetlerinin Nazi ordusuna karşı kazandığı zaferin 75. yıldönümü onuruna, Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin ana tapınağı olarak Moskova bölgesindeki Patriot parkında inşa edilen İsa’nın Dirilişi Katedrali ve ‘Hatıra Yolu’ müze kompleksindeki ziyareti sırasında açıklamalarda bulundu.

Anma ve Keder Günü çerçevesinde konuşan Putin, “Yeni nesil asker ve subaylarımız geleneklerimize bağlılıklarını muhafaza ederek kendilerine verilen görevleri layığıyla yerine getiriyor. Bizler de biliyoruz ki devletin savunma kabiliyeti ve güvenliği eksiksiz sağlanıyor” dedi.

Cesaret, adanmışlık, şeref ve vatana karşı sonsuz sevgiyi askerlik görevinin temel unsurları olarak nitelendiren Putin, bunların, Rus ordusunun Rusya’nın bin yıllık tarihine uygun şekilde görevini sürdürmesini sağlayan belirleyici değerler olduğunu ifade etti.


Putin, “Biz, Rusya vatandaşları için Büyük Vatan Savaşı’nın, Zafer yolunda var gücüyle savaşan ve ölen herkesin hatırası kutsaldır” diye konuştu.

Anma ve Keder Günü’nde Rusya’nın, tarihinin en acı ve dramatik sayfalarından biri olan, savaşın başlangıç tarihi 22 Haziran 1941’e döndüğünü belirten Putin, “Savaş zamanlarında yaşadığımız sınavlar halkımızın inanılmaz gücü ve dirayetini, sarsılmaz cesaret örneklerini, gerçek vatanseverliğini ve atalarımızın vatanı korumamız yönündeki talimatlarına adanmışlığını gösterdi” ifadelerini kullandı.

Putin, savaşta ölenlerin anısına ithafen yapılmış olan anıtın önüne çiçek bıraktıktan sonra da bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. (Sputnik)

22.6.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi