Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Rusya'da Telegram yeniden legal oldu

Rusya'da 2018'den beri devam eden "Telegram krizi" halloldu. Genç Rus IT girişimcisi Pavel Durov'un kurucusu ve sahibi olduğu anlık kısa mesajlaşma uygulaması Telegram'a yönelik erişim yasağı, "terörle işbirliğine razı olduğu için" kaldırıldı.

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Denetleme Kurumundan (Roskomnadzor), Durov’un “teröre, aşırılıcılığa, uyuşturucu kullanımına ve çocuk pornosuna yönelik iş birliğine hazır olduğuna yönelik açıklamaları" üzerine bu kararın alındığını duyurdu.

400 mişyondan fazla kullanıcısının 30 milyonu Rusya'd aolan Telegram, kullanıcılarının yazışmalarına erişim için gerekli kod bilgilerini Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB ile paylaşmadığı için Nisan 2018’de Rusya’da bloke edlmişti. Ancak VPN kullanan milyonca kişi Telegram kulanmaya devm ediyordu. Hatta yasağa rağmen Rusya resmi koronavirüs kriz merkezi her gün son salgın verilerini Telegram hesabı üzerinen duyuruyordu. 
 
Telegram ile kriz, 2017'de St. Petersburg metrosundaki bombalı saldırının iki şüphelisinin özel yazışmalarına ulaşıma izin vermediği gerekçesiyle patlak vermişti.
 
19.6.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi