Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Rusya'da ilk 'çağı aşan' süpermarket

Rusya'da, dünyada bile örneği nadir olan 'çapın ötesinde' bir süper market uygulaması başladı. Ülkenin en büyük bankası Sberbank ve  önde gelen market sincisi Azbuka Vkusa, Visa ödeme sisteminin desteğiyle "geleceğin marketi" olarak niteledikleri yeni nesil marketler zincirinin ilk şubesini Moskova'daki Federasyon Kulesi'nde açtı.

Bu marketlerde hiç bir kasiyer ya da sıra bulunmadığı gibi, müşterilerin satın aldıkları ürünleri barkod okuyucudan geçirmeleri de gerekmiyor. Market içine yerleştirilen çok sayıda kamera, müşterilerin ne aldıklarını tespit ederken, ürün bedelleri otomatik olarak kartlardan çekiliyor.

Sistem sadece müşterinin raftan aldığı ürünler için çekim yapıyor. Bir ürünü almaktan vazgeçen müşterinin, ürünü alışveriş sepetinden düşürmek için tek yapması gereken, rafa geri koymak.

Müşteriler markete girişte telefonlarındaki Take&Go adlı mobil uygulama ile bir QR-kodunu taratmak zorunda. Ek olarak, uygulamadan yararlanabilmek için Sberbank Visa kart sahibi olmak gerekiyor.

Şu anda test rejiminde sınırlı sayıda müşteriye hizmet veren marketin, yakında herkesin kullanımına açılması planlanıyor.

22.5.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi