Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da iş dünyasında kaygı zirvede: "Ancak Ekim Devrimi ile kıyaslanabilir..."

Rusya'da koronavirüs salgını nedeniyle şehirlerde hareketliliğin azalması küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerini endişelendiriyor. İflas etmekten korktuklarını dile getiren girişimciler, işlerin tamamen durması halinde çalışanların maaşını ödeyebilmek için ellerinde para olmadığını söylüyor. İş sahipleri hükümetten destek beklediklerini dile getirirken, hükümetin şimdilik aldığı tek karar vergi ödemelerini ertelemek ve denetimleri askıya almak.

Rusya’da da koronavirüs salgınının etkisiyle ekonominin derin yara alması kaçınılmaz gözüküyor. Petrol fiyatlarındaki sert düşüşle rublede yaşanan devalüasyon da, iş dünyasını geçmiş krizleri mumla arar hale getireceğe benziyor. En büyük kaygı KOBİ'lerde. Bazı uzmanlar, binlerce restoranın kapanabileceğini, milyonlarca kişinin işsiz kalabileceğini ve çok sayıda şirketin iflas bayrağını çekebileceğini öngörüyor.

Konuyla ilgili bir haber hazırlayan Business FM, kafe ve restoranların yanı sıra taksi taşımacılığı yapan şirketlerin de zor günler geçirdiğini aktarıyor. Girişimciler ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinde açıklanan desteklere benzer paketlerin Rusya'da konuşulmamasından şikayetçi. Bir an evvel önlem alınmadığı takdirde iflasların ve kitlesel işten çıkarmaların yaşanması olası görünüyor.

Forbes dergisinin Rusça edisyonu için bir yazı kaleme alan girişimci Anastasiya Tatulova, en fazla birkaç hafta daha dayanabileceklerini, koronavirüsün "insanlarla birlikte küçük işletmeleri de öldürdüğünü" dile getiriyor. Tatulova'ya göre, eşiğinde olunan yıkım ancak "1917 Ekim Devrimi ile kıyaslanabilir".
 
Anderson adlı kafe zincirinin sahibi Tatulova, Moskova’daki 33 kafeden beşini kapatmak zorunda kaldıklarını, şirketin cirosunun ise yüzde 85 düştüğünü söyledi.

Girişimci, virüs nedeniyle küçük işletmelerin yüzde 90'ının piyasadan tamamen silineceği kanısında.

İşletmelerin çoğunun iflasın eşiğine geldiğini belirten sektör temsilcisi, “Birçok kişi artık işini kurtarmanın değil, bankaların haciz koyduğu mülklerini geri almanın, iflas ederken hapse girmemenin, aldıkları krediler için mirasçılarının ömür boyu Sberbank’a borçlu olacakları bir duruma düşmemenin derdinde” dedi.

Devletin bu zorlu süreçte KOBİ’lere her türlü desteği vermesi gerektiğini belirten iş insanı, zarar gören sektörlerdeki işletmeler için sıfır faizli kredilerin sağlanması, kredi affı çıkarılması ve KDV’nin düşürülmesi gibi kolaylıkların sağlanması çağrısında bulundu.

Anastasiya Tatulova hükümetten beklentilerini şöyle sıraladı:

- Sıradan vatandaşların ve girişimcilerin desteklenmesi için gereken önlemlerin alınacağının ilan edilmesi;
- Girişimcilerin işlerini kurtarma denemelerinin kolluk kuvvetleri eliyle cezalandırılmayacağının garantisi;
- İşten çıkarılan insanlara para desteği;
- Karantinadan sonraki 1 yıl işletmelere faizsiz kredi desteği;
- Bugüne dek kredi borçlarını suistimal etmeden ödemiş girişimcilere kredi affı;
- Kira desteği;
- Ticari mülkünü kiraya verenlere vergi affı;
- KDV'nin mümkünse sıfırlanması, değilse yüzde 10'a çekilmesi.

Ultra Travel adlı turizm şirketinin genel müdürü Mihal Muravyev ise “Devlet, küçük işletmelerin hayatta kalması için tek kuruş yardım etmiyor. Avrupa ülkelerinden ve ABD’den örnek almak gerekiyor” diye konuştu.

Çikolata üreticisi Fresh Cacao’nun sahibi Andrey Haçaturyan, üretici şirketlerin bu süreçte daha az hasar aldıklarını ve faaliyetlerini sürdürdüklerini, fakat altı ay sonra krizin etkilerini gerçek anlamda hissedebileceklerini öngördü.

Business FM, kafe ve restoranların yanı sıra taksi taşımacılığı yapan şirketlerin de zor günler geçirdiğini aktarıyor. ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinde açıklanan desteklere benzer paketlerin Rusya da gündeme gelmemesinden şikayet eden girişimciler, bir an evvel önlem alınmadığı takdirde iflasların ve kitlesel işten çıkarmaların yaşanmasından endişe ediyor. 
 

Fotoğraf: Zakrıto!!! Kapalı!!!
25.3.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi