Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Litvanya'nın bağımsızlığı tanınmasın"

Rusya’da iktidar partisi Birleşik Rusya milletvekili Yevgeniy Fyodorov'un, "Litvanya’nın bağımsız bir cumhuriyet olarak tanınmamasını" teklif etmesi yeni bir tartışması alevlendirdi. Fyodorov, Duma’da sunduğu yasa tasarısında, Sovyetler Birliği Devlet Konseyinin “Litvanya Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının tanınması” yönündeki kararnamesinin iptal edilmesini istedi. 
 
Litvanya’nın Sovyetler Birliği’nden ayrılma sürecinde yasa ihlali yapıldığını öne süren milletvekili, yasalara göre bu konunun referandumla karara bağlanması gerektiğini belirtti.
 
1991’de Sovyetler Birliği’nde yapılan referandumda, halkın çoğunluğunun birliğin devamından yana görüş bildirdiğini hatırlatan Fyodorov, Litvanya’nın bağımsızlığının tanınması kararının iptali halinde Litvanya’nın NATO üyeliğinin de tartışmalı hale geleceğini belirtti. Rus milletvekili, NATO tüzüğüne göre, ihtilaflı bölgelerin ittifakta yer alamayacağına dikkat çekti.
 
Peki neden şimdi, hem de iktidar partisinden bir milletvekilinin girişimiye bu konu ortaya atıldı?
 
Moskovski Komsomolets, bu soruyu BDT Ülkeleri Enstitüsü'nden uzman Vladimir Yevseyev'e sordu. İşte uzmanın görüşü:
 
"Son zamanlarda Litvanya'da ilginç şeyler oluyor. Örneğin, Polonya'nın kendi topraklarına asker göndermesine izin veren bir yasa çıkardılar. Dünya şimdi Sovyet zamanlarından biraz farklı hale geldi. İsveç ve Finlandiya NATO'ya katılıyor. Kaos dahada büyürse, Rusya Federasyonu ile Kaliningrad bölgesi arasındaki karayolu iletişimin kesileceği gerçeğiyle karşı karşıya kalabiliriz.  Böyle bir durumda Rusya Federasyonu sadece Belarus ve Litvanya toprakları üzerinden bölgeye kara koridoru oluşturabilir. Başka seçeneğimiz yok. Litvanya sınırlarını ne kadar tanımalıyız? Bölgede pek çok talep var. Polonyalılar, Vilnius'un Polonya'ya iade edilmesi gerektiği görüşünde. Almanlar, İkinci Dünya Savaşı sonrası kendilerinden alınan Polonya toprakları sorununu gündeme getirebilirler. Sınırların yeniden paylaşımı başlayabilir. Bu bizim inisiyatifimizde değil. Polonya, Batı Ukrayna, Batı Belarus ve Litvanya'nın bir parçası üzerinde hak iddia ediyor. Finlandiya'nın Rusya'nın Karelya bölgesinin bir bölümü üzerinde toprak iddiaları var. Şu anda yaşanan hukuksuzluk koşullarında kimse hiçbir şeyin garantisini veremez. 
 
Bağımsızlığını tanımayı reddedersek, Litvanya sınırlarının tanınmasına ilişkin anlaşmayı feshedebiliriz. Özellikle Rusça konuşan nüfusun haklarıyla ilgili olarak Litvanya'ya karşı birçok iddiamız var. Ayrıca gerekirse Kaliningrad'a bir kara koridor sağlamak için topraklarına girmemizi gerektirebilecek bir senaryo var. Ama milletvekili Fedorov'un tasarısının gerçekten kabul edilip edilmeyeceğini bilmiyorum. Bu tasarının “yukarıdan” onaylandığı anlamına gelmez. Ama bizim için gerçek bir tehdit oluşturulursa ve bu sorunu kara harekatı ile çözmekten başka çaremiz kalmazsa, hiçbir şeyin göz ardı edilebileceğini sanmıyorum. Belki de Litvanya üzerinde bir tür koz elde etmek için bu yasaya ihtiyaç vardır. Baltık ülkeleri nedense ABD'nin gelip onlar için savaşacağına inanıyor. Ama ABD onlar için savaşmayacak. Baltık ülkeleri, arkasında ABD desteği olduğu için Rusya Federasyonu'nun asla asker göndermeyeceğine inanan Ukrayna ile aynı hatayı yapıyorlar."
 
9.6.2022
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya ile Ukrayna arasında yakında bir barış anlaşması imzalanabilir mi?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi