Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya'nın en kuzeydeki 7 plajı

Rus insanının deniz ve plaj sevgisi enlem tanımıyor. Çoğu turist tatil için Türkiye, Yunanistan, Mısır ve Soçi gibi sıcak destinasyonları tercih etse de denizin tadını Kuzey Kutbu'na yakın plajlarda çıkaranların sayısı da az değil. İşte Russia Beyond'un derlemesiyle Rusya'nın en kuzeydeki 7 plajı.
 
1. Norilsk, Dolgoye Gölü (69° kuzey paraleli). Dünyanın en kuzeydeki şehirlerinden Norilsk'te bulunan bu yapay gölün kıyısı, yazın şemsiyeler ve şezlonglarıyla birlikte dört başı mamur bir plaja dönüşüyor.
 
2. Barents Denizi, Teriberka (69° kuzey paraleli). Andrey Zvyagintsev'in filmi Leviafan'ın meşhur ettiği bu yerleşim birimi Kutup Denizleri arasında en yüksek sıcaklığa sahip olanı. 7-10 derece arasında değişen sıcaklık meraklıların plajların tadını çıkarması için yeterli.
 
3. Yamal, Novıy Urengoy (66° kuzey paraleli). Sede-Yaha Irmağı üzerindeki bu plaj turkuaz rengi berrak suyu, kum tepeleri ve parlak güneşi ile yöre halkı tarafından "Yamal'ın Maldivleri" adına layık görülüyor.
 
 
4. Beyaz Deniz, Yagrı Adası (64° kuzey paraleli). Beyaz Deniz'de su sıcaklığı yazın en kavurucu günlerinde bile 15-17 dereceyi geçmez. Ancak ne buz gibi su, ne de yakın çevredeki fabrikaların görüntüsü yöre halkını plaj keyfi yapmaktan alı koyabilir. Bir anda suyun ortasında beliriveren nükleer denizaltılar da cabası.
 
5. Arhangelsk, Kiy Adası (64° kuzey paraleli). Beyaz Deniz'in ortasındaki bu ada doğal güzellikleriyle her yıl çok sayıda turisti kendine çekiyor. Geniş kumlu plajlarının yanı sıra beyaz balinaların da uğrak yeri olması popülaritesini arttıran etkenlerden.
 
 
6. Yakutistan, Buluus (61° kuzey paraleli). Dünyanın en soğuk yerleşim birimlerine ev sahipliği yapan Yakutistan'daki ünlü Buluus Gölü, bir buzulun ortasında yer almasına rağmen sıcaklıkların 30 dereceye kadar yükseldiği yaz aylarında bir plaj haline gelir. 
 
7. Magadan, Nagayev Körfezi (59° kuzey paraleli). Temiz ve berrak bir suya sahip bu plaj da yerli halkın gözdeleri arasında. Yaz mevisiminde hava sıcaklığı ortalaması 10-15 derece.
 
24.7.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi