Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"Corporate kredi riski 5 trilyon ruble"

“Rusya’daki bankaların büyük kurumsal (corporate) müşterilerinin kredi riskleri toplamı 5,24 trilyon rubleye (81,6 milyar dolar) yükseldi.” Bu açıklama Rusya Merkez Bankası’ndan geldi.

RBK’nın haberine göre, bankaların kurumsal kredi müşterilerinin risklerini doğru tespit edememe ihtimallerine dikkat çekilen Merkez Bankası açıklamasında, "Bunun nedeni, bu müşterilerin borç yükleri ile default (borç ödeyememe) risklerinin ölçüm modelleri arasındaki önemli farklılıklar” denildi.

Merkez Bankası, kurumsal müşterilerin kredi risklerinin ortak bir ölçüm modeli ile belirlenmesini teklif etti.

Rusya’da bankaların kurumsal müşteri portföylerinin yüzde 35’inden fazlasını 92 şirketin oluşturduğu, son yıllarda bu müşterilerin toplam kredi risklerinde önemli derecede artış kaydedildiği belirtiliyor.

MB, 25 büyük kurumsal müşterinin toplam kredi risklerinin 1 Eylül itibarıyla 5,24 trilyon rubleye yükseldiği açıkladı. Bu rakam 2018 yılının başında 4,29 trilyon rubleydi.

Merkez Bankası, kredi riski en yüksek olan şirketlerin inşaat ve makine imalat sektöründe faaliyet gösterdiğine dikkat çekti.

5.12.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi