Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Putin'den 'fazla sıkan' hükümete talimat: "Üç yıl içinde halkın gelirleri artırılsın"

Geçen hafta "Çok düşük enflasyon iyi değil, büyümeyi frenliyor" diyerek harcamaların arttırılması sinyali veren Rusya’da Başkan Putin bu Kremlin ve hükümet yetkilileriyle bir araya geldiği toplantıda ekonomiyle ilgili hedefler masaya yatırdı. Rus lider, üç sene içinde halkın gelirlerinde artış sağlanmasını istedi.

Komsomolskaya Pravda gazetesinin haberine göre, reel sektör, kamu bütçesi, kredi ve para politikalarıyla ilgili adımların ele alındığı toplantıda konuşan Putin, “Önümüzdeki üç sene içinde yalnızca ekonomide olumlu eğilimlerin pekiştirilmesi değil, ekonomik büyümenin daha istikrarlı, kaliteli ve dinamik hale getirilmesi, bu sayede halkın gelirlerinde artış sağlanması gerekiyor” dedi.

Toplantıda Kremin İdari İşler Müdürü Anton Vayno, Putin’in yardımcısı Andrey Belousov, Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Anton Siluanov, Ekonomik Kalkınma Bakanı Maksim Oreşkin ve Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina yer aldı.

Devlet İstatistik Servisi (Rosstat) verilerine göre, Rusya’da reel gelirlerde 2014-2018 yılları arasında kesintisiz düşüş oldu. 2019'un ilk yarısında da bu düşüş yüzde 1,3 seviyesinde kaydedildi. 

Rosstat, reel gelirlerdeki azalmayı, TÜFE'de enflasyona ve başta kredi faiz ödemeleri olmak üzere zorunlu ödemelerdeki artışa bağlıyor. 

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, 2019 yılında reel gelirlerde bir önceki seneye göre yüzde 1 artış beklediğini açıklamıştı. 

25.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronavirüs yüzünden evde çalışma düzenine geçtiniz mi?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi