Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Göçmenler Ruslardan daha fazla maaş istiyor: "Rekabetten habersizler"

"Rusya'da göçmenler yerel halka göre daha az maaşlarla çalışmaya razı." Yapılan bir araştırma bu yöndeki genel kanının aksine, Rusya'da göçmenlerin bazı pozisyonlar için ülke vatandaşlarından daha fazla maaş talep ettiklerini gösterdi.

İnsan kaynakları portalı Worki'nin kalifiye olmayan pozisyonları dikkate alan araştırması, Rusya'daki göçmen işçilerin Rusya vatandaşlarına kıyasla daha fazla maaş istediğini gösterdi. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden gelen işçilerin talep ettikleri ortalama ücret Rusya vatandaşlarına kıyasla yüzde 6 daha fazla.

Araştırmaya göre, güvenlik görevlisi olmak isteyen bir Rusya vatandaşı 22 bin 280 ruble (2 bin TL) maaşa razı olurken, göçmenler bu iş için ortalama 23 bin 300 ruble talep ediyor. Ruslar ve göçmenlerin istediği maaşlar arasındaki farkın en büyük olduğu meslek grubu, yüzde 14 ile şoförlük. Göçmenler bu işte çalışmak için 54 bin 500, Rusya vatandaşları ise 47 bin ruble istiyor.

Buna karşın, müşterilerle diyalog gerektiren işlerde göçmenler yine Rusyalılardan fazla maaş talep etmekle birlikte, aradaki fark yüzde 2,4'e düşüyor. Öte yandan, göçmenler ve yerel halk arasındaki maaş farkının en çok açıldığı federal bölge yüzde 18 ile Nijniy Novgorod. Moskova'da ise bu oran yüzde 15.

Worki analistleri, Rusyalıların daha az maaşa rıza gösterme eğilimini, rekabet faktörünü dikkate almaları ile açıklıyor. Yeni gelenler ise henüz bu bakış açısına sahip değil.15.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi