Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da insan kaynakları portalları şirketlere online not vermeye başladı

Rusya'da Sberbank'ın oluşturduğu dijital ekosistemin bir parçası olan Rabota.ru portalı, finansal durum, çalışanların sayısı ve rakipler gibi parametrelerden hareketle işverenlere not verme uygulaması başlattı. İş arayanlar, başvurmayı düşündükleri şirketle ilgili risk değerlendirmesine portalın "Kompanii", yani "Şirketler" sekmesi üzerinden ücretsiz olarak erişebilecek. 

Konuyu haberleştiren Business FM'e konuşan insan kaynakları uzmanları, uygulamanın "gerçek bir ihtiyaca" cevap verdiği düşüncesinde.

PRUFFİ ajansından Alyona Vladimirskaya, Rabota.ru üzerinde adayların daha önce bu tür bilgileri forum uygulaması aracılığıyla birbirleriyle paylaştığını hatırlatarak, bunun sistematik hale getirilmesinin olumlu bir gelişme olduğunu dile getiriyor.

Ancak Vladimirskaya, Rabota.ru gibi işverenlerden gelen para ile ayakta duran platformların tarafsız kalıp kalamayacakları sorusunun önemli olduğunu düşünüyor.

TopContact'tan Artur Şamilov ise "İçinde bulunduğumuz çağda bilginin her zaman yararlı" olduğunu düşünenlerden. Ancak Şamilov da şirketlerin mali durumları ile ilgili şeffaf davranıp davranamayacağını merak ediyor. Zira bu tür bilgileri kamuoyu ile paylaşan şirketler olduğu gibi, paylaşmak istemeyen şirketler de var.

Bazı şirketler ise, "mutsuz ayrılan" elemanlarının kendileri ile ilgili haksız ve karalayıcı bilgilerle "kara PR" yapma endişelerini dile getiriyor. 

Rabota.ru'nun not sisteminde kayıtlı şirket sayısı şu anda 50 ve hızla artması bekleniyor.14.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi