Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

'Moskova Krasnodar, Petersburg Sofya'

Moskova'da bile, neredeyse 6 ayın kar altında geçtiği Rusya kışları artık tarihe karıştı...Meteoroloji Merkezi direktörü Roman Vilfand  bu gelişmeyi,  "Rusya'nın orta kesimlerinde yaşanan hızlı iklim değişikliği nedeniyle Moskova iklimi Krasnodar'a benzeyebilir" diye yorumladı. Krasnodar, Rusya'nın ılıman iklimiyle bilinen Karadeniz'e yakın güney şehirlerinden.
 
Vilfand, son 30 yılda Rusya'nın Avrupa Kıtası'nda kalan topraklarında yıllık hava sıcaklığının 1 ile 1,5 derece arasında yükseldiğine dikkat çekerek bunun çok ciddi boyutta bir değişim olduğunu söyledi. Aynı dönemde Ocak ayı sıcaklık ortalamasındaki artış ise 2 derece olarak kaydedildi. 

Meteoroloji uzmanı yıllık hava sıcaklığı ortalamasının 3 derece yükselmesi durumunda Moskova ikliminin, Rusya'nın güneyinde yer alan Krasnodar'a benzeyeceğini dile getiriyor. Aynı senaryoya göre, St. Petersburg iklimi de Sofya'ya benzeyebilir.

Moskova ve St. Petersburg iklimlerinin yumuşama olasılığı kulağa hoş gelse de, Vilfand bu değişimin bu şehirlerde yaşayan insanların sağlığı ve ekonomik etkinliği üzerinde yıkıcı etkileri olabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Bilim insanı son olarak iklim değişikliği nedeniyle Rusya'da yaşanan doğal felaketlerin sayısının son 20 yılda ikiye katlandığını söylüyor.

13.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi