Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da bankaların döviz rezervleri son 1 ayda neden yüzde 30 azaldı?

Yaptırımlar sonrası “dolardan vazgeçme” yönünde girişimlerini sürdüren Rusya’da bankalar da döviz rezervlerini ciddi oranda azalmaya başladı. RBK’nın haberine göre, Rusya bankalarında döviz rezervlerinin toplamı geçen ağustos ayında 18,5 milyar dolardan 12 milyar dolara geriledi

Merkez Bankası verilerine göre, Rusya bankaları, aynı dönemde yurt dışındaki hesaplarından 5 milyar dolar çekti. 

Business FM’e bu durumu değerlendiren Dmitriy Stepanov adlı analist, “Döviz ‘yastığı’ büyük ölçüde dolar ve euronun değer kaybından dolayı azaldı. Euro ağustos başından bu yana yüzde 7-8 değer kaybına uğradı” dedi.

Bankaların kur değişiminden dolayı döviz portföylerini azalttıklarını belirten uzman, dolar ve euronun değerlenmesi yönünde beklenti oluşması halinde ise bankaların döviz rezervlerinin yeniden yükselişe geçeceğini tahmin etti. 

İvan Kpeykin adlı uzman ise, bankaların dolar rezervlerindeki düşüşü, rublenin geleceğine ilişkin iyimser tahminlerinin göstergesi olarak yorumladı. 

Petrol fiyatlarındaki düşüş ve ABD-Çin “ticaret savaşları”nın küresel ekonomiyi sarsabileceği yönündeki tahminlerin ardından, ruble ağustos ayında 2019 yılının en büyük düşüşünü (yüzde 5) yaşamıştı. 

23.9.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi