Türkiye-Rusya haber sitesi
Web yazılım uzmanı
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Uzman görüşü: Sonbaharda rubleyi ayakta tutacak 3 önemli faktör

Dolar karşısında Ağustos ayında yüzde 4 değer kaybeden, 67 ruble sınırını geçtikten sonra yeniden 66 rubleye dönen kuru önümüzdeki dönemde neler bekliyor? Rossiyskaya Gazeta için, Alpari Enformasyon ve Analiz Merkezi kıdemli analisti Anna Bodrova'ya sonbahar için kur yorumu yaptı:

Bodrova, rublenin dolara karşı pozisyonunu korumasına yardımcı olabilecek üç destek faktörüne işaret ediyor. Bunlardan birincisi, her zamanki gibi petrol fiyatları. Suudi Arabistan'ın petrol arzını kısmaya hazırlandığı yönündeki haberlerin yanı sıra, son istatistiklerin ABD petrol stoklarının düştüğünü göstermesi, asıl gelir kaynağı petrol ihracı olan Rusya ve para birimi ruble için iyi haber.

İkinci etken, jeopolitik gerginliklerin nispeten ılımlı seyrettiği bir dönemden geçiliyor olması. ABD-Rusya gerginliği rubleye yaramıyor. Rusya'nın G7'ye geri dönmesinin sağlanması tartışmaları da uluslararası iklimi yumuşatan gelişmeler arasında. 

Rubleye destek olan üçüncü etken ise Rusya'nın şu anda vergi döneminde olması. İhracatçı firmalar vergi borçlarını genellikle sonbahar aylarında kapatıyor. Şirketlerin bunun için ellerindeki dövizi satıp ruble alması, rublenin dolar karşısında rahatlaması demek.

Anna Bodrova'ya göre, şu anda enflasyonun kontrol altında tutulması ve Merkez Bankası Direktörler Kurulu toplantısının yakında yapılacak olmaması da bu üç faktöre paralel etki eden iç unsurlar.

Ekonomistin tahmini, rublenin ay sonuna kadar dengeli seyrini devam ettireceği yönünde. Bodrova, doların 65 ile 67,50 ruble arasında işlem göreceğini, euro kurunun da 72,50 ile 74,50 ruble arasında seyredeceğini öngörüyor. 

23.8.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Putin 2024'te başkanlık süresi bittikten sonra da iktidarda kalmalı mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi