Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'da özel füze teçhizatı testinde ölen 5 askere devlet nişanı

Rusya Devlet Nükleer Enerji Şirketi Rosatom’un Başkanı Aleksey Lihaçev, Rusya Deneysel Fizik Bilimsel Araştırmalar Enstitüsü’nden görevlilerin Arhangelsk bölgesinde özel, yeni bir teçhizatın denemeleri sırasında hayatını kaybettiğini söyledi.

Patlamada ölenlere yönelik düzenlenen veda töreninde konuşan Lihaçev “Son ana kadar görevlerine adanmıştılar ve gerçek birer kahraman gibi gittiler. Böyle insanlar ülkemizin, nükleer sektörünün gururudur. Onlar için en iyi hatıra, yeni silahlar üzerinde çalışmaya devam etmemiz olacaktır” dedi.

Ölenlerin isimleri ve yaptıklarının sektör tarihine geçeceğini kaydeden Lihaçev, yakınlarına başsağlığı diledi.

Olay sırasında yaralanan görevlilerin hastanede tedavi altında olduğunu belirten Lihaçev, en yakın zamanda ilemeleri dileğinde bulundu.

Rosatom Gözlem Komitesi Başkanı Sergey Kriyenko ise törende ölenlere Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in kararı ile devlet nişanı verildiğini söyledi.
 
Görevlilerin test yapma riskini göze aldıklarını belirten Kriyenko “Ne yazık ki önceden ne kadar hesaplama yapsanız da ne kadar hazırlansanız da riski yüzde 100 ortadan kaldırmak mümkün değil” dedi.

Rusya'nın Severodvinsk kentindeki askeri birlikte meydana gelen patlamada 5 kişi hayatını kaybetmişti. Rosatom, füze motor denemesi esnasında meydana geldiğini belirtmişti. (Sputnik)

13.8.2018

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Yıl sonu gelirken, işiniz açısından 2019, bir yıl öncesine kıyasla nasıl geçti?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi