Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Fatura çıktı: Rusya'dan "kirli petrol" için 100 milyon dolarlık tazminat!

Dünyanın en büyük petrol boru hattı işletmecisi Rus Transneft şirketi, "kirli petrol" sevkiyatı nedeniyle zarara uğrayan rafinerilere tazminat ödemeyi kabul etti. Konuyla ilgili açıklama, Transneft Başkan Yardımcısı Dmitri Kozak'tan geldi.

TASS ajansının haberine göre, Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, devlete bağlı Transneft'in neden olduğu zararın 100 milyon dolar civarında olduğunu açıklamıştı. Novak, sevkiyat nedeniyle Avrupa ülkeleri, Ukrayna ve Belarus'un ne kadar zarara uğradığının henüz belirlenmediğini de ekledi. 

Belarus Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Drujba (Dostluk) Boru Hattı'ndaki kirlilik nedeniyle uğradıkları zararın birkaç yüz milyon dolar civarında olduğunu açıkladı. Ukraynalı boru hattı işletmecisi Ukrtransnaft'ın yetkilileri de 1 milyon dolar civarında bir zararları olduğunu söylüyor.

Söz konusu kirliliği ilk kez 19 Nisan tarihinde Belarus temsilcileri duyurmuştu. Buna göre, Transneft'in sevk ettiği ham petrolde kabul edilen değerlerin üzerinde organik klor bileşikleri tespit edildi. 

Transneft yetkilileri kirlenmenin Samara - Uneça bölgesinde olduğunu ve "kasıtlı bir eylemden" kaynalandığını açıkladı.

Şirketin iddiasına göre, bölgede faaliyet gösteren bir şebeke boru hatlarından petrol çaldı, bu suçu gizlemek için de ham petrole yabancı bileşikler karıştırdı. Polis tarafından olayla ilgili sorgulanan 6 kişiden 4'ünün tutuklandığı bildiriliyor.

17.5.2019

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya sınırları en erken ne zaman açılabilir?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi