Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

"Rusya'da artık normal hava beklemeyin"

Temmuzun ikinci haftasında havaların serinlediği başkent Moskova'ya yine yağmur yağarken Yakutistan'da sıcaklık 40 derece... Rusya'da "anormal" havalar "normal" olmaya başladı. İzvestiya'ya konuşan meteoroloji uzmanları Rusya'da bundan sonra havaların "alışıldık normale dönmesinin" söz konusu olmadığı görüşünde. Buna göre, fırtınalar, günlerce süren sağanak yağışlar, ani kar yağışları ve olağanüstü sıcaklıklar "olağan hale gelecek".
 
Gazete Orenburg Vilayeti başta olmak üzere Ural, Volga kıyısı ve güney şehirlerin 40 derecelik sıcaklıklarla kavrulduğunu, Moskova'da ise havanın hissedilir ölçüde soğuduğunu yazıyor. Meteoroloji uzmanları ülkenin farklı bölgelerinin farklı hava basınç sistemlerinin etkisi altına girdiğini söyledi.
 
Rusya'nın Sibirya bölgesi ve kuzey enlemlerinde havaların aşırı sıcak gitmesi nedeniyle tundra ve orman yangınları sıklaşmış durumda. Permafrost tabir edilen asırlardır donmuş haldeki toprak da erime eğiliminde.
 
Uzmanlara göre, iklimsel dengesizliklerinin artmasının temel sebebi küresel ısınma.
 
16.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi