Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

'Rusya'nın sahil otelleri eleman bulamıyor: 8 bin lira maaşla temizlikçi!'

Rusya’da salgında sınırların kapatılması sonrası turistlerin ülke içindeki sahillere yönelmesi, turizm sektöründe sezonluk eleman açığını da beraberinde getirdi.  İnsan kaynakları servisi Avito’nun verilerine göre, 22 Haziran-5 Temmuz tarihleri arasında turizm ve restorancılık alanındaki eleman arama ilanları, 18-31 Mayıs dönemine göre 3,5 kat arttı. Turizm merkezi Soçi’de bu artış 9 katı buldu. 

Tourdom.ru sitesine değerlendirmede bulunan Dmitriy Bogdanov adlı turizmci, “Rusya sahillerinde sezonluk eleman açığı her zaman oluyor, ancak bu sene sorun çok büyük. Özellikle cankurtaran, aşçı, garson, resepsiyonist ve temizlikçilere ihtiyaç duyuluyor ama yeterince eleman bulunamıyor” dedi.
 
IT uzmanları ve muhasebeciler gibi kalifiye personelleri bulmakta da zorluk çekildiği belirtiliyor. 
 
Rusya turizm sektörünün önemli sitelerinden Tourdom.ru'daki haberde, Rusya sahillerinde eleman açığı ile birlikte maaşların da artışa geçtiğine, örneğin Kırım’daki bir otelde temizlikçilere ayda 90 bin ruble (8 bin 740 TL) ödendiğine, bunun bazı bankalardaki yönetici maaşına eşit olduğuna dikkat çekiliyor. 
 
14.7.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi