Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Moskova pazartesi 'yeni düzen': Haftada 3 gün sokağa çıkma izni var

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, başkentte mart sonundan beri  devam eden karantina ve "izolasyon" uygulamasını 14 Haziran tarihine kadar uzattı. Böylece, istisnalar hariç, sokağa çıkma yasağı  iki hafta daha devam edecek. Ancak pazartesiden itibaren, haftada 3 gün gezinti ve her gün spor için sokağa çıkma izni geldi.

Sobyanin bu karara gerekçe olarak, "koronavirüs salgınında gözle görülür iyileşme olmasına rağmen risklerin ortadan kalkmamasını" gösterdi ve "İstemesek de, şartların dayatması yüzünden maksimum dikkati göstermek zorundayız" dedi. 

Buna göre, 14 Haziran'a kadar Moskova'da spor müsabakaları, toplu gösteri ve etkinlikler yasak kalmaya devam edecek.Moskovalılara, iki hafta içi, bir hafta sonu gününde, toplam üç gün saat 09.00-21.00 arası sokağa çıkma izni, belli bir grafiğe göre verilecek.  Moskova 6 ayrı bölgeye ayrılacak ve her gruptaki adreslerde yaşayanlar belli günlerde sokağa çıkabilecek.  Bunun için ayrı bir izin gerekmeyecek. 

Şehir içinde ev adresinden 2 kilometreden uzağa gitmek, toplu taşımacılık ya da kendi aracıyla başka yerlere gitmek yine önceki gibi elektronik izin sahipleri için mümkün olacak. Bu yasağa uymayanlara yine ceza kesilecek.

Herkes sadece evinden en fazla 2 km uzağa kadar yürüyüş yapabilecek.

Maske kullanımı zorunlu olacak. Spor amaçlı olarak, her gün saat sabah 9'a kadar evden çıkılabilecek. 

Pazartesi gününden itibaren, 65 yaşın üstünde olanlar dahil, yürüyüş ve spor yapmak için evden çıkabilecek. 

1 Haziran'dan itibaren oto galeriler, kuru temizleyiciler, mağazala dahil perakende işletmeleri açılabilecek. 

Şehirde bisiklet kirlama sistemi de çalışmaya başlayacak:

Rusya'da futbol maçları 21 Haziran'da başlayacak.
 
Önceki gelişmeler
 
Sobyanin bu kararı imzalamadan önce yaptığı açıklamada, başkentte yeni vaka sayısında yüzde 40'a varan azalam kaydedildiğini ve normalleşme yolunda yeni bir adım daha atma zamanı geldiğini açıkladı.

Başkan Putin'e bilgi veren Sobyanin, "deneme amaçlı "olarak yakında vatandaşlara belli bir süre sokağa çıkıp dolaşma izni vereceklerini, bunun bir grafiğe bağlı olarak düzenleneceğini söyledi. 

Sobyanin, "Bunu önce test rejimi olarak düşünüyoruz. Bir grafiğe bağlı olarak hangi adreste, evde yaşayanların gezintiye çıkabileceğini duyuracağız. Olabildiğince basit ve uygulanabilir bir plan yapacağız. Deneyip göreceğiz. Eğer herkese istediğiniz zaman istediğiniz yerde gezi dolaşabilirsiniz dersek Moskova sokakları 1 Mayıs gösteri alanına döner" dedi. 

Uygulamaya ne zaman başlanacağı henüz ilan edilmedi. 

Sobyanin ayrıca gıda ürünleri dışındaki perakende ticari işletmelerin 1 Haziran'dan itibaren açılması kararını duyurdu.  

Bu gelişme, TürkRus.Com'un aşağıdaki haberi girmesinden 1 saat kadar sonra yaşandı:

Moskova'da yeni vaka sayısının 23 Nisan'dan beri en düşük düzeye, 2 bin 140'a inmesiyle, "normalleşme" adımlarının başlaması umudu arttı. Moskova Belediye Başkanı Sobyanin'in hazırlıkların başladığı sinyalinin ardından, Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumu (Rospotrebnadzor), Moskova’nın karantina kısıtlamalarının hafifletilmesi uygulamasında doğrudan ikinci aşamaya geçmeye hazır olduğunu açıkladı.
İnterfaks ajansının haberine göre, Rospotrebnadzor Moskova Dairesi Müdürü Yelena Andreyeva, “Moskova artık kısıtlamaların hafiletilmesinde birinci ve ikinci aşamaya hazır” açıklamasını yaptı. 

Rospotrebnadzor, Moskova’da karantinadan çıkışın birinci aşamasında dışarıda spor yapılmasına izin verileceğini, küçük mağazaların açılacağını, ikinci aşamada ise ailece gezinti yapılmasına ve büyük mağazalar ile bazı eğitim kurumlarının faaliyete başlamasına izin verileceğini açıklamıştı. 

Üçüncü aşamada tüm park ve bahçelerin, eğitim kurumlarının, otellerin, kafe ve restoranların açılması bekleniyor.

Başkentte son bir günde 2 bin 140 yeni vaka ve 73 can kaybı yaşandı. Kentteki toplam vaka sayısı 171 bin 443’e yükseldi. Moskova'da toplam ölü sayısı ise 2 bin 183'e yükseldi. 
 
Fotoğraf: Mihail Frolov, KP
 
27.5.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Moskova'da izolasyon önlemlerinin kaldırılmasını nasıl buluyorsunuz?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi